środa, 28 lutego 2024
Premiera poruszającej powieści o Elżbiecie Ficowskiej

W tym tygodniu premierę ma „Bieta”, książka wydana nakładem wydawnictwa LIRA, będąca pełną wrażliwości opowieścią o Elżbiecie Ficowskiej, najmłodszym dziecku ocalonym z getta warszawskiego dzięki Irenie Sendlerowej.

Córka dwóch matek, żydowskiej i polskiej. Z wykształcenia – pedagog, z wyboru – dusza rogata. Żona poety, Jerzego Ficowskiego. Działaczka antykomunistycznej opozycji. W wolnej Polsce doradczyni i rzeczniczka prasowa ministra Jacka Kuronia.

Oto niepokorna Elżbieta Ficowska (ur. 1942), sportretowana w książce Cezarego Harasimowicza, który ze swoją bohaterką odbył wiele pasjonujących rozmów. „Bieta” nie jest jednak biografią. „Bieta” jest powieścią. Powieścią czułą, choć nieckliwą; dramatyczną, ale i dowcipną. Powieścią o kobiecie, w której losie lub przeznaczeniu, jak zwał tak zwał, odciska się historia narodów na wieki ze sobą związanych, żydowskiego i polskiego.

To miłość ocaliła żydowską dziewczynkę z mroku zagłady. Doznała jej w obfitości i dzieli się nią przez całe życie. Także w tej książce, którą się czyta ze łzami w oczach, ale i z uśmiechem. Brawo czuły autor! Brawo bohaterka z piekła rodem!

Agata Tuszyńska

Książka została wydana w miękkiej oprawie ze skrzydełkami, w formacie 135 x 197 mm. Objętość: 368 stron, cena okładkowa: 59,99 zł.

Więcej na temat publikacji można znaleźć na stronie: www.wydawnictwolira.pl

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Lira