środa, 29 maja 2024
Instytucje finansowe, działy marketingu i sprzedaży najczęściej sięgają po AI

Boom na sztuczną inteligencję nie ominął Polski – rodzimy biznes chce coraz intensywniej korzystać z tzw. generatywnej AI i zapowiada inwestycje w tę technologię. Aż 46 proc. firm, które dziś jeszcze jej nie mają, szykuje się do wdrożenia w ciągu najbliższych dwóch lat – wynika z najnowszych badań instytutu SAS, które publikuje „Rzeczpospolita”.

48 proc. przedsiębiorstw w naszym kraju wykorzystuje już genAI, przy czym 34 proc. jej użytkowników sięga po nią każdego dnia.

Inwestycje w tzw. duże modele językowe (LLM) w ciągu roku planuje 89 proc. użytkowników AI.

Wśród podmiotów, które z kolei najchętniej sięgają po AI, są instytucje finansowe. Z AI korzystają działy marketingu (47 proc.) i sprzedaży (34 proc.). Dla trzech czwartych przedstawicieli rodzimego biznesu użycie zaawansowanych algorytmów to w praktyce sposób na poprawę efektywności i oszczędność. Eksperci zwracają uwagę, że genAI może wspierać zarządzanie firmą i relacje z klientami, a także cykl życia produktów. Może też pomagać pracownikom m.in. w generowaniu treści.

Zachęcamy do udziału w szkoleniu: Generatywna AI w branży książkowej. Szkolenie online 13 czerwca z dr. Damianem Flisakiem

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Pixabay
Źródło: Rzeczpospolita