środa, 15 lipca 2020
Wydarzenia w ramach Big Book Festival

Na trzy festiwalowe dni, od 28 do 30 sierpnia, Stary Mokotów w Warszawie stanie się tętniącą życiem przestrzenią – strefą bliskich spotkań z literaturą i okazją do jej przeżywania na wiele niezwykłych sposobów. Big Book Festival odbędzie się pod hasłem CZYSTA MIŁOŚĆ # PURE LOVE.

W programie Big Book Festival 2020 znajdzie się blisko 40 wydarzeń. Odbywać się będą z udziałem limitowanej publiczności, w trzech festiwalowych lokalizacjach na Starym Mokotowie: Big Book Cafe, centrum edukacji literackiej przy Dąbrowskiego 81, Centrum Łowicka przy Łowickiej 21 oraz Domu i Muzeum Władysława Broniewskiego przy Dąbrowskiego 51. Spotkania z autorami i dyskusje transmitowane będą on-line na stronie www.bigbookfestival.pl. Wydarzenia teatralne obejrzeć można jedynie na miejscu.

Na otwarcie w piątek, 28 sierpnia o godz. 21 zaplanowano niepowtarzalne wydarzenie z udziałem aktorów, muzyków i… architektury. W multimedialnym widowisku BLOKI MÓWIĄ # WERSJA 2020 wystąpią: Magdalena Berus, Marta Malikowska, Marta Ojrzyńska, Miron Jagniewski, Paweł Tomaszewski i Piotr Vienio Więcławski.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Anna Król, twórczyni otwierających poprzednie edycje spektakli, m.in. „Miłość”, „Mam na imię kobieta” i „Czarne czy białe”, w których łączyła treści literackie, multimedia i bieżące konteksty. Miejscem akcji i żywą scenerią otwarcia tym razem będzie przestrzeń miejska i budynek przy ul. Dąbrowskiego 81, należący do pierwszej powojennej wspólnoty mieszkaniowej w stolicy. Na co dzień działa tam Big Book Cafe.

Widowisko MÓWIĄ BLOKI osadzone będzie w aktualnej rzeczywistości, zaś stanowiący jego scenerię i platformę dla głosów blok to metafora wielkomiejskiej wspólnoty, ale i wyraźnie ograniczonej przestrzeni. Trwający w niej ludzie doświadczyli nagłej zmiany, ich świat jest już inny. Budzą się w nich emocje – od gniewu i frustracji, przez beztroskę po pragnienia. Już nie pozwalają się tłumić.

  – Jacy jesteśmy dziś? Tu w Warszawie, w Polsce? W środku pandemii, po wyborach prezydenckich i w kryzysie gospodarczym? Co w nas siedzi, co domaga się wypowiedzenia? Ukryci dotychczas w swoich domach, za zamkniętym drzwiami, teraz wychodzimy, żeby zabrać głos. O czym marzymy, czego się boimy, co nas frustruje, o czym chcemy opowiedzieć światu?

–  zapowiada spektakl Anna Król.

W wydarzeniu otwarcia bohaterowie przemówią tekstami pisarzy. Porwą ich słowa m.in.: Doroty Masłowskiej, Marcina Świetlickiego i Adama Mickiewicza, ośmielą wersy Tego Typa Mesa, Martyny Jakubowicz i Patti Smith. Refrenem historii opowiadanej prosto z wielkomiejskiego osiedla bloków staną się utwory artystów sceny hiphopowej i alternatywnej – na żywo zagrają Karolina Czarnecka, Novika&A_Gim oraz Bisz/Radex.

Wydarzenia specjalne Big Book Festival 2020

Literatura w aktorskich interpretacjach ożyje także drugiego dnia festiwalu. W sobotę 29 sierpnia o godz. 18 odbędzie się PRÓBA CZYTANA. KONTURY według scenariusza i w reżyserii Małgorzaty Wdowik. Uznana w Polsce i za granicą młoda reżyserka poprowadzi zainscenizowaną próbę z aktorami, a wszystko to na kanwie głośnej powieści „Kontury” Rachel Cusk – autorki, którą „New York Times” okrzyknął jedną z osób wyznaczających literacką przyszłość. Będzie to okazja do uczestniczenia w intymnym procesie tworzenia teatru na żywo. Zagrają Sara Celler-Jezierska i Maciej Pesta.

– „Próba czytana” to autorski projekt Fundacji „Kultura nie boli”. Do współpracy zapraszamy najciekawszych młodych reżyserów teatralnych i filmowych. Na oczach widzów prezentują wspólnie z aktorami wybrane sceny z literatury – reżyserują na żywo, dają wskazówki, poprawiają. Książka Rachel Cusk opowiada o przypadkowym spotkaniu dwojga ludzi w podróży do Aten, którzy podejmują wyrafinowany flirt. W projekcie Małgorzaty Wdowik ta historia staje się pretekstem do przyjrzenia się, jak chcemy samych siebie opowiadać. Jest też zaproszeniem widza do gry w wyszukiwanie drobnych niuansów pozwalających odróżnić, co jest prawdą a co wymyśloną rolą

– podkreśla Anna Król.

Big Book Festival pokaże też multimedialny spektakl na podstawie autobiograficznej prozy Agnety Pleijel z tomów „Zapach mężczyzny” i „Wróżba. Wspomnienia dziewczynki”. Wspaniała szwedzka poetka i powieściopisarka, która w tym roku świętowała 80. urodziny, opowiedziała w nich o życiu w świecie wrogim i agresywnym, bo patriarchalnym. Dokonała w nich rekonstrukcji doznań miłosnych i samotności, olśnień i rozpaczy. Spektakl MAŁY TEATR. ZAPACH MĘŻCZYZNY obejrzymy w ogrodzie Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie, w sobotę 29 sierpnia o godz. 20. Autorem adaptacji i reżyserem spektaklu jest Tomasz Cyz. Wystąpią: Agnieszka Warchulska, Karolina Gorczyca, Natalia Łągiewczyk i Przemysław Stippa. Muzykę na żywo stworzy Joanna Halszka Sokołowska, o multimedialną oprawę zadba Monika Stolarska.

 

Na spektakl otwarcia BLOKI MÓWIĄ # WERSJA 2020 i MAŁY TEATR. ZAPACH MĘŻCZYZNY obowiązują wejściówki (16 pln) do kupienia na bilety24.pl.

Więcej na bigbookfestival.pl

Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Kultura nie boli“.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Big Book Festival