Wtorek, 7 grudnia 2021
Już w najbliższą środę
Pierwsza prezentacja dla szerokiej publiczności spektaklu na podstawie powieści „Znieważeni” Sándora Máraiego już 8 grudnia w Big Book Cafe.

Przenikliwe i boleśnie aktualne arcydzieło – tacy są „Znieważeni” węgierskiego mistrza Sándora Máraiego, który jak nikt umiał opisać wzbierającą falę populizmu i nacjonalizmu przed niemal stu laty. Adaptacji książki podjął się aktor i reżyser Przemysław Bluszcz. Monodram, w wykonaniu Dariusza Wnuka, będzie mieć premierę w środę 8 grudnia o godz. 19 na scenie w Big Book Cafe, w cyklu MAŁY TEATR. Spektakl był wcześniej grany jedynie na paru pokazach prywatnych.

– Z pomysłem adaptacji „Znieważonych” zwrócił się do mnie Dariusz Wnuk, bo to książka, która go uwiera – mówi Przemysław Bluszcz. – Bardzo cenię Máraiego, zwłaszcza jego wspaniały, wielotomowy „Dziennik”, ale sagi o rodzinie Garrenów nie znałem. Była dla mnie objawieniem.

Powieść „Znieważeni” to czwarta część cyklu „Dzieło Garrenów”, który Sándor Márai uważał za swoje najważniejsze dokonanie. Rozgrywa się w Paryżu na początku lat 30. XX wieku. Péter Garren słucha w radiu przemówienia Hitlera i nie ma wątpliwości: populizm i bunt mas to początek końca europejskiej kultury. Márai z wielką wnikliwością opisuje mechanizmy złowieszczych przemian, ich przejawy na salonach i ulicach Paryża, w polityce i obyczajach.

– Zaadaptowanie tego tekstu na monodram nie było łatwe, bo to wielowątkowa, gruba powieść. Klucz pojawił się sam: wybraliśmy to, co trafi do współczesnego widza. To niesamowite, jak historia zatoczyła koło. – podkreśla Przemysław Bluszcz. – Chcieliśmy również pokazać ludzkie zmaganie. Powieść Máraiego jest przecież nie tylko błyskotliwą analizą historycznych przemian, ale też poruszającą historią inteligenta, który próbuje radzić sobie ze zmieniającą się rzeczywistością.

Na spektakl MAŁY TEATR: ZNIEWAŻENI w wykonaniu Dariusza Wnuka w Big Book Cafe wstęp jest wolny. Przedstawienie tylko dla widzów na miejscu, bez transmisji on-line.

Wiosną spektakl trafi do repertuaru Teatru Ateneum.

W cyklu “Mały Teatr” artyści sceny mierzą się z ważnymi tekstami prozatorskimi i dramatycznymi oraz przedstawiają ważne dla siebie postaci i tematy. Na scenie Big Book Cafe można było już obejrzeć m.in. przedstawienia wg “Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy i powieści “Dom dzienny, dom nocny” Olgi Tokarczuk oraz spektakl “Simona K.” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej inspirowany książką Anny Kamińskiej o Simonie Kossak.
Podaj dalej
Autor: Big Book Cafe