Wtorek, 14 maja 2024

Filmowa adaptacja powieści Heather Morris „Tatuażysta z Auschwitz” i zbliżająca się światowa premiera serialu (7 czerwca) na SkyShowtime ożywiła krytykę dotyczącą prawdziwości wydarzeń opisywanych w książce.

Bonnier Books UK odpowiada na krytykę dotyczącą zgodności z historycznymi realiami „Tatuażysty z Auschwitz”, podkreślając, że jest to „dzieło fikcji” oraz że Heather „nie napisała historii Holokaustu, ale historię Laliego, opowiedzianą jej tak, jak ją zapamiętał pod koniec lat osiemdziesiątych”.

Debiut nowozelandzkiej autorki zdominował listy bestsellerów od czasu jego publikacji w 2018 roku. Heather Morris w Polsce została uhonorowana statuetką Bestseller Empiku. Polskim wydawcą powieści jest wydawnictwo Marginesy, tłumaczyła Kaja Gucio.

Bohaterem książki jest żydowski więzień Lale Sokołow, którego zadaniem było tatuowanie numerów identyfikacyjnych na ramionach więźniów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Jest ona oparta na prawdziwym życiu Sokolowa i jego żony, Gity Furman.

“The Bookseller” przypomina, że Muzeum Auschwitz-Birkenau po zapoznaniu się z powieścią Morris podważyło autentyczność zawartych w książce wydarzeń i opisów. Dr Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum Auschwitz-Birkenau, skrytykowała przedstawienie wydarzeń zarówno w adaptacji, jak i książce. Na platformie X zamieszczono komentarz: “Pod względem treści telewizyjna adaptacja ‘Tatuażysty z Auschwitz’ pozostaje znacznie bliższa książce niż opartemu na faktach historycznych obrazowi obozu Auschwitz. Zawiera wiele wysoce nieprawdopodobnych scen. Niektóre z nich są bezpośrednim odwzorowaniem błędnych treści książki, a inne oryginalnymi pomysłami twórców serialu. Serial stara się iść na kompromis pomiędzy dwiema wykluczającymi się możliwościami – zachowaniem realizmu faktograficznego przy jednoczesnym ścisłym powiązaniu z treścią i przesłaniem książki Heather Morris. Niestety, portret ten w wielu przypadkach zniekształca, fałszuje lub romantyzuje rzeczywistość Auschwitz w takim samym stopniu, jak tekst Morris”.

 

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: The Bookseller