Czwartek, 18 lipca 2019
Ważny debiut w drugiej połowie sierpnia

W dniach 19-24 sierpnia odbędą się Brzeskie Dni Fantastyki. Po raz pierwszy w historii miasta Brzeg (woj. opolskie) zostanie zorganizowany tak duży konwent poświęcony tylko i wyłącznie fantastyce. Podczas festiwalu coś dla siebie znajdą nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci. Brzeskie Dni Fantastyki mają być w zamyśle imprezą rodzinną.

Uczestnicy konwentu będą mogli:
• spotkać się z uznanymi pisarzami, twórcami komiksów, filmów oraz gier;
• wziąć udział w LARPach i sesjach RPG;
• pograć w gry planszowe i wideo;
• wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych;
• obejrzeć film w kinie plenerowym w Amfiteatrze;
• zaopatrzyć się na stoiskach;
• przygotowane będą także atrakcje dla dzieci, m.in. przejażdżki na kucykach po parku przy Zamku Piastów Śląskich;

Na konwencie gościć będą między innymi:

Grupa Filmowa Darwin – twórcy popularnego kanału na YouTube (ponad 750 tysięcy subskrybentów). Tworzą humorystyczne filmy o różnej tematyce inspirowane fantastyką i historią. Ich najpopularniejszy klip „Orki z Majorki” ma ponad 12 milionów wyświetleń na YT.

Retrostrefa – cykliczny festiwal retro komputerów i konsol przyciągający setki ludzi. Odwiedzający będą mogli pograć zarówno na komputerach i konsolach starych generacji, jak i na konsolach przenośnych typu Game Boy.
Gry Planszowe – dzięki współpracy Grajcowni — Wypożyczalni Gier Planszowych, Księgarni Sowa oraz Planszostrady, zarówno dorośli jak i dzieci będą mogli pograć w wiele popularnych i mniej popularnych gier planszowych.

Robert M. Wegner – pisarz, twórca bardzo cenionego cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”. Sześciokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, wygrał pięciokrotnie. Otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. W 2016 roku otrzymał szereg nagród i wyróżnień w Rosji za książki roku oraz za najlepszą powieść autora zagranicznego w Rosji.

Marta Kisiel – pisarka i tłumaczka. Popularna autorka książek dla dorosłych i dzieci. Otrzymała Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dla dzieci.
Sześciokrotnie nominowana do Nagrody Zajdla, nagrodę otrzymała w 2018r. W tym roku do Zajdla została nominowana za dwie powieści i jedno opowiadanie. Ponadto otrzymała nominację do Literackiej Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

Andrzej Ziemiański – pisarz, autor kilkudziesięciu książek. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla, nominowany siedmiokrotnie. Pięciokrotnie otrzymał nagrodę SFinks, dwukrotnie zwyciężył w plebiscycie Nautilus.

Jakub Ćwiek – pisarz. Autor kilkudziesięciu książek, w tym cyklu „Kłamca”. Do Nagrody im. Janusza A. Zajdla nominowany dziesięciokrotnie, zwyciężył raz.

Milena Wójtowicz – pisarka i tłumaczka. Autorka m.in. cyklu „Post Scriptum”, łączącego fantasy, s-f i kryminał, a którego akcja ma miejsce w Brzegu i okolicach.

Michał Cetnarowski – mieszkający w Brzegu pisarz i redaktor literacki w czasopiśmie „Nowa Fantastyka”. Za opowiadanie „Wywiad z Borutą” napisane wraz z Łukaszem Orbitowskim otrzymał w 2016 roku Nagrodę Zajdla.

Krzysztof Sokołowski– tłumacz, krytyk literacki i filmowy. Współtwórca magazynu fantastycznonaukowego „Fenix”. Tłumaczył m.in. Stephena Kinga, Tolkiena i wielu innych klasyków literatury s-f/f.

Jakub Turkiewicz – scenarzysta filmu „Wojna gwiazd” opowiadającego o zjawisku zainteresowania filmem „Gwiezdne wojny” w czasach i realiach PRL-u. Badacz kultury popularnej PRL-u.

Tomasz Duszyński – pisarz, scenarzysta gier komputerowych, dziennikarz radiowy. Współtwórca wrocławskiego
Tramwaju Gwiazd – wyjątkowego projektu ruchomej alei gwiazd, do której zapraszane były gwiazdy filmowe, muzyczne i sportowe.

Robert Zaręba – twórca, wydawca i popularyzator komiksów. Autor kilkunastu komiksów inspirowanych historią. Komiks „Upadek zaborców”, do którego napisał scenariusz, znalazł się w antologii „100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości”

Przemysław Dmytruszyński – mieszkający w Lubszy twórca i propagator gier planszowych. Niedawno wydał grę „Odyseja”, do której niezwykle piękne ilustracje zrobiła Alicja Kocurek, a mechanikę zaprojektował Adam Kałuża. Podczas BDF zaprezentuje prototyp kolejnej gry.

Grupa Rekonstrukcji Historycznych Wiwern – to ludzie odtwarzający kulturę średniowiecznej Europy, rekonstruujący historyczne stroje, tradycyjne rzemiosło, dawne sztuki walki i tańce.

Podaj dalej