środa, 27 lipca 2022
Do zadań należy m.in. działalność wydawnicza

27 lipca wchodzi w życie ustawa o przekształceniu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Nowelizacja ustawy o Centrum podyktowana została zmianą uwarunkowań międzynarodowych, do których doszło wskutek wojny, którą Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie 24 lutego 2022 roku.

Celem działalności Centrum będzie inicjowanie i wspieranie działań na rzecz dialogu Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami.

Do zadań Centrum należeć będą: prowadzenie badań naukowych, działalności wydawniczej, wspieranie działalności edukacyjnej, organizowanie konferencji oraz debat publicznych czy dofinansowywanie różnych przedsięwzięć.

“Pozostajemy także przy prowadzeniu programów stypendialnych oraz utrzymywaniu kontaktów z ośrodkami akademickimi, eksperckimi, naukowymi, kulturalnymi czy politycznymi” – wskazano.

Centrum ma jednak też nowa zadania:
– upowszechnianie w Polsce i poza jej granicami wiedzy o sytuacji politycznej, historii, kulturze i dziedzictwie narodów Europy Środkowej i Wschodniej,
– zwalczanie stereotypów,
– przeciwdziałanie dezinformacji.

Patronem jest Juliusz Mieroszewski (1906-1976) – powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy politycznych XX wieku. Mieroszewski, jako przekonany racjonalista wierzył, że w długim okresie to idee kształtują świat, są determinantem rozwoju historii, nie zaś baza materialna. „Słowo jest głównym instrumentem działania politycznego, ponieważ w ostatecznym rozrachunku zwyciężyć nie oznacza podbić, lecz zjednać. Zaś zjednać oznacza przekonać. Do prawdziwej współpracy można tylko kogoś zjednać, lecz nie przymusić” – pisał.

 

Podaj dalej
Autor: W