Sobota, 17 września 2022
„Przyjaźń od kuchni"

Katarzyna Bosacka i Aniela Redelbach napisały wspólnie e-booka „Przyjaźń od kuchni. Przepisy polskie i ukraińskie”. Całkowity dochód z jego sprzedaży trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej.

„Pomysł na e-booka powstał w mojej głowie po tym, jak w marcu tego roku przyjęliśmy wraz z mężem pod własny dach trzy kobiety i troje dzieci z Kijowa. Kiedy nasze gościnie odpoczęły po traumatycznej podróży, na naszym stole pojawił się barszcz, sałatka winegret i wareniki” – tłumaczy dziennikarka Katarzyna Bosacka.

Do współpracy zaprosiła Anielę Redelbach, urodzoną w Łucku i mieszkającą w Polsce autorkę książek kulinarnych, półfinalistkę programu „Top Chef Polska”, oraz Juliana Redondo Bueno, wybitnego hiszpańskiego fotografa kulinarnego.

Na 150 stronach znajduje się 72 receptur na polskie i ukraińskie przystawki, zupy, dania główne i desery, 80 zdjęć, do tego anegdoty, opowieści i wspomnienia.

Znajdziemy tam m.in. przepisy na:
👉Chłodnik na maślance
👉Juszka rybna
👉Siczenky z ryby
👉Pyry z gzikiem
👉Banusz z kaszy kukurydzianej ze skwarkami
👉Indyk ze zrazami ziemniaczanymi

Sponsorem e-booka jest Carrefour Polska. Firma przekazała środki na skład, obróbkę zdjęć, produkty spożywcze i rekwizyty do sesji zdjęciowych.

W akcję promocyjną e-booka włączyło się również miasto Poznań.

“Każda inicjatywa, dzięki której można pomóc obywatelom Ukrainy, jest ważna. Ta propozycja jest jednak wyjątkowa: kupując e-book, wspieramy Polską Akcję Humanitarną, która pomaga cywilom na terenach objętych wojną. Jednocześnie dostajemy dostęp do kilkudziesięciu przepisów. To świetna okazja, by bliżej poznać i zrozumieć kuchnię naszych sąsiadów” – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

I dodaje, że wraz z wydawnictwem miejskim miasto chce wydać e-booka w wersji papierowej.

E-book „Przyjaźń od kuchni” można kupić w cenie 29,99 zł na stronie bosacka.sklep.pl. Wkrótce będzie dostępny również w angielskiej i ukraińskiej wersji językowej.

Wydawcą jest firma Bosacka Sp. z o.o.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Poznan.wyborcza.pl, RMF