Czwartek, 14 listopada 2024

26 listopada nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukaże się „Chrześcijaństwo. Triumf religii” Petera Haethera, autora bestsellerowego „Upadku cesarstwa rzymskiego”.

Zaskakująco świeże spojrzenie na tysiąc lat chrześcijaństwa

Przez pierwsze trzy stulecia istnienia chrześcijaństwo systematycznie zdobywało wyznawców, lecz wciąż było tylko jednym z wielu wyznań świata rzymskiego. Dopiero pozyskanie cesarza Konstantyna i status religii państwowej sprawiły, że odniosło spektakularny triumf. Tysiąc lat później chrześcijańscy władcy panowali już w całej Europie, a religia ta była mocno zakorzeniona w świadomości społecznej. Jak jednak dowodzi Peter Heather, wcale nie było to przesądzone.

Chrześcijaństwo musiało toczyć nieustającą walkę zarówno z odstępstwami we własnych szeregach, jak i z innymi wyznaniami. Od kryzysu, który nastąpił po upadku cesarstwa rzymskiego, wskutek czego samo przetrwanie tej religii wisiało na włosku, po zdumiewającą rewolucję z XI wieku, która uczyniła papieża głową olbrzymiej międzynarodowej organizacji, Heather śledzi kameleonową zdolność chrześcijaństwa do samookreślania się na nowo oraz jego niezwykłą umiejętność mobilizowania i wykorzystywania swych sił.

Sukces chrześcijaństwa polegał nie tyle na zdefiniowaniu zasad wiary, ile na przeistoczeniu jej – za sprawą uczonych i prawników, prowincjonalnych funkcjonariuszy, misjonarzy na odległych rubieżach kontynentu – w instytucję sprawującą religijną władzę niemal nad wszystkimi narodami średniowiecznej Europy. Oto tajemnica jego niezwykłego powodzenia.

Peter Heather urodził się w 1960 r. w Irlandii Północnej. Jest profesorem historii średniowiecza w londyńskim King’s College, wcześniej zaś wykładał w oksfordzkim Worcester College, na Uniwersytecie Londyńskim oraz w Yale. Wśród jego licznych cenionych przez naukowców i czytelników książek są wydane przez Rebis: „Upadek cesarstwa rzymskiego” (2006), „Imperia i barbarzyńcy. Migracje i narodziny Europy” (2010), „Odrodzenie Rzymu” (2014).

Podaj dalej
Autor: Dom Wydawniczy Rebis