Z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz ich bliskich, Empik wprowadza od 23 września Ciche Godziny we wszystkich salonach. Będą obowiązywać we wtorki (11-13) i w czwartki (19-21).
– Jako firma odpowiedzialna społecznie od lat działamy na rzecz zmniejszania nierówności społecznych. Nawiązanie współpracy z największą fundacją w kraju działającą na rzecz pomocy i poprawy funkcjonowania osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin jest dla nas kolejnym krokiem, który realizujemy pod hasłem: „Empik zawsze otwarty”. Muzyka czy komunikaty głosowe w sklepach to elementy, na które większość z nas nie zwraca uwagi. Jednak dla osób w spektrum autyzmu mogą być barierami w codziennym funkcjonowaniu i sprawiają, że zakupy stają się ogromnym wyzwaniem. Ciche Godziny stanowią dla nich istotne udogodnienie i tworzą przyjazną przestrzeń do zakupów
– mówi Monika Marianowicz, Menadżerka ds. PR&CSR w Empiku
Jak pokazują dane WHO, w Polsce ASD (autism spectrum disorder) występuje u 1 na 100 mieszkańców, co oznacza blisko 400 tysięcy osób. ASD może objawiać się między innymi różnicami w zakresie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji czy uczenia się. Dla osób autystycznych oraz ich bliskich, każdy dzień jest wyzwaniem. Szczególnie dużą barierą w codziennym funkcjonowaniu są nadmierne bodźce, takie jak głośna muzyka, mocne oświetlenie, hałas czy tłok. Wielu z nich decyduje się na pozostanie w domu, aby uniknąć kontaktu z niesprzyjającymi czynnikami, co w znacznym stopniu ogranicza ich funkcjonowanie w społeczeństwie.
– Wprowadzenie Cichych Godzin w sieci Empik to wielki ukłon i wyraz empatii w kierunku osób w spektrum autyzmu. W ich imieniu bardzo za to dziękujemy. Są osoby, u których każdy dodatkowy dźwięk, błysk, zapach może spowodować ogromny dyskomfort i stres podczas zakupów. Cenne jest to, że dzięki akcji Ciche Godziny w Empiku miliony Polaków będą mogły dowiedzieć się więcej o autyzmie. Dlatego z wdzięcznością przyjęliśmy chęć współpracy Empiku z Fundacją JiM Autyzm Help. To dobra wiadomość dla wszystkich osób w spektrum autyzmu w Polsce.