Sobota, 1 lutego 2003
Cieszymy się wraz z premierem rządu z uruchomienia Polskiej Biblioteki Internetowej. To dobrze, że od 22 grudnia 2002 roku możemy mieć dostęp do 130 tytułów polskiej klasyki i literatury współczesnej. A pozostałe? Na razie są już wpisane hasła, pod którymi jest pustka. Zapowiada się z rozkoszą, że za rok będziemy tych tytułów mieć w Internecie 30 tysięcy i to tylko za 3,5 miliona złotych. Rząd amerykański, który nam tak imponuje, przeznaczył w latach 1994-2002 około stu milionów dolarów na realizację najpierw projektu Digital Library 1 a następnie Digital Library 2. Projektami kieruje Uniwersytet w Illinois, a w pracach uczestniczą Narodowa Akademia Nauk, Biblioteka Kongresu i Narodowa Agencja do spraw Astronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, czyli słynna NASA. Aż korci, aby zgłosić pomysł skierowania środków przeznaczonych na jeden samolot F-16 na dygitalizację naszych zasobów bibliotecznych albo, korzystając z pretekstu amerykańskiego, część środków ze spodziewanego offsetu w ramach kontraktu z Amerykanami przeznaczyć na kolejny projekt. Kontynuując terminologię nazwijmy go Polska Biblioteka Cyfrowa 1. Można przy tym zatrudnić pracowników zwalnianych z zakładów zbrojeniowych i uzbroić naród w narzędzie znacznie poręczniejsze, trwalsze i społecznie bardziej przydatne niż F-16. Program może na …
Wyświetlono 25% materiału - 186 słów. Całość materiału zawiera 744 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się