Piątek, 9 lutego 2024
"Oświecony krok ustawodawców"

Jak już informowaliśmy, od 1 stycznia w Czechach obowiązuje zerowa stawka podatku VAT na książki.

Przedstawiciele czeskiej branży książkowej chwalą swoich ustawodawców za zniesienie 10-procentowego podatku na książki – informuje serwis Publishing Perspectives.

Jak wynika z raportu Czeskiego Stowarzyszenia Księgarzy i Wydawców (SČKN) W 2022 roku sprzedaż książek spadła do około 8,4 mld koron (359,5 mln USD), co oznacza spadek o około 3 procent rok do roku. Wydawnictwa spodziewają się, że tegoroczna obniżka podatku od książek może poprawić sytuację na ich rynku.

W komunikacie stowarzyszenie stwierdza: “1 stycznia 2024 r. weszła w życie zatwierdzona korekta podatku VAT na książki. Od tego dnia książki są zwolnione z podatku VAT. Mówiąc prościej, stawka VAT na książki została obniżona z 10 proc. do 0 proc. proc. Wierzymy, że ten oświecony krok ustawodawców – tym razem w końcu jesteśmy w czołówce w Europie – doprowadzi do wzrostu jakości czytelnictwa w Czechach, rozwoju czeskiej kultury książki i dostępności dla czytelników”.

Martin Sviták, szef działu zasobów elektronicznych w Grada Publishing, uważa, że obniżka podatku “pomoże wrócić na ścieżkę wzrostu i pomoże ustabilizować czeski rynek książki”. Jego zdaniem z pewnością ten ruch pozytywnie wpłynie zarówno na czeski rynek książki, jak i na jego wydawnictwo. “Przyniesie korzyści czeskim czytelnikom i wzbogaci krajobraz kulturowy. Bez tego prawdopodobnie nastąpiłby znaczny spadek liczby i różnorodności publikowanych książek na rynku księgarskim, zwłaszcza w przypadku tytułów spoza głównego nurtu, które często w znacznym stopniu przyczyniają się do różnorodności i wzbogacenia społeczeństwa”.

 

Podaj dalej
Autor: ET