Wtorek, 27 maja 2003
Jedna z najgorętszych dyskusji towarzyszących MTK miała miejsce na łączonym panelu zorganizowanym przez PricewaterhouseCoopers oraz miesięcznik ,,Wydawca’’, Polską Izbę Druku, Sekcję Poligrafów SIMP/Oddział Warszawa, Polską Izbę Książki, Ars Polonę S.A., PTWK. i Drukarnię Naukowo-Techniczną. Na początek przedstawiciele PricewaterhouseCoopers wygłosili 3 referaty dotyczące podpisu elektronicznego, ustawy antyspamowwej oraz respektowania praw autorskich podczas rozpowszechniania dzieł w Internecie. Kolejne wystąpienie doprowadziło do rozbieżności. Jerzy Martini (PWC) przedstawił projekt nowej ustawy VAT, która - o ile w referendum Polacy opowiedzą się za przystąpieniem do UE - wejdzie od 1 maja przyszłego roku. Przypomnijmy, że w projekcie Ministerstwa Finansów druk będzie czynnością opodatkowaną VAT w wysokości 22 proc. Z kolei obrót prawami autorskimi będzie opodatkowany stawką 7 proc. - jeśli prawa będą nabywane od zagranicznego autora lub jego agenta i stawką 22 proc. - w przypadku zakupu od wydawnictwa. Stawką 22 proc. opodatkowany będzie także krajowy obrót prawami. Z sali padło pytanie czy w UE są stosowane tego typu regulacje. Jerzy Martini odparł, ze zdecydowanie tak. Zgromadzeni nie podzielali tej opinii. Jeszcze podczas spotkania jedna z dyskutantek weryfikowała ten pogląd na stoisku hiszpańskim oraz w amerykańskim wydawnictwie Wiley. Następnie poinformowała zgromadzonych, że w ocenie zagranicznych rozmówców nie ma takiego zapisu. Jerzy Martini odparł, że widocznie cytowani informatorzy nie do końca znają założenia VI Dyrektywy. Ta odpowiedź wzbudziła wrogą postawę części zgromadzonych.Trudna dyskusja rozpętała się niedługo potem. Jerzy Martini mówił, że podatek VAT w krajach UE jest podatkiem neutralnym. Naliczenie i odzyskanie podatku następuje w tym samym miesiącu. A zatem praktyka, z jaką mamy do czynienia …
Wyświetlono 25% materiału - 250 słów. Całość materiału zawiera 1000 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki