Poniedziałek, 17 lutego 2020
Nowy numer "Biblioteki Analiz"

W najnowszym numerze dwutygodnika “Biblioteka Analiz” zamieszczamy rozmowę z Michałem Alenowiczem, założycielem wydawnictwa Wiatr od Morza

 – Na jesieni ubiegłego roku razem z Jackiem Dukajem gościł pan na 40. Toronto International Festival of Authors. Był pan pierwszym polskim wydawcą zaproszonym na wydarzenie…

– Obaj zostaliśmy zaproszeni do Kanady przez Konsulat Gene­ralny RP w Toronto, który blisko współpracuje z festiwalem. Jacek Dukaj został zaproszony do udziału w kilku spotkaniach i panelach dysku­syjnych – myślę, że był to dobry sposób na zwrócenie uwa­gi wydawców kanadyjskich i amerykańskich na autora. Wiem, że obecnie trwają prace nad tłumaczeniem na angielski wła­śnie… „Lodu”. Mam nadzieję, że wizyta w Kanadzie zaowocuje kolejnymi przekładami. Co do mnie, to byłem pierwszym polskim uczestnikiem towarzyszą­cego festiwalowi branżowego programu dla gości zagranicz­nych – a więc obracałem się za kulisami, odwiedzając agencje literackie i wydawnictwa, spędzając czas z autorami oraz po­zostałymi gośćmi publikującymi literaturę kanadyjską. Być mo­że zostałem zaproszony, ponieważ jestem wydawcą Michaela Crummeya i Alistaira MacLeoda? Te dwa nazwiska robią w Ka­nadzie duże wrażenie. W każdym razie postrzegam zaprosze­nie w kategoriach wyróżnienia za mój dobór wartościowych tytułów oraz serce włożone w pracę z literaturą.

– Z wykształcenia jest pan inżynierem budownictwa lądowe­go. Jak to się stało, że zwrócił się pan w kierunku literatury?

– Literatura pociągała mnie w naturalny sposób już od dzieciń­stwa. Fascynacja tłumaczeniami pojawiła się później, a droga do przekładu literackiego pro­wadziła m.in. przez tłumaczenia techniczne, przygodę z lokali­zacją gier komputerowych i ukończenie paru podyplomówek. Dzisiaj uważam, że moją profesją jest szeroko rozumiana dzia­łalność translatorska.

– W 2017 roku wpadł pan na pomysł uruchomienia księgarni na kółkach…

– Uruchomiony przez nas pierwszy w Polsce „food truck z książkami” sporo już przejechał. Obserwuję spory głód u czytelników – przede wszystkim jest to głód rzetelnej informacji i wyselekcjo­nowanej oferty. Na tym właśnie polega rola księgarza, żeby niektóre książki polecić, a inne odradzić (albo w ogóle nie brać ich na półkę). W czasach, gdy małe księgarnie upadają, jest co­raz większy popyt na ofertę z charakterem, a nie z rozdzielnika.

W numerze także:

?Ucieczka do przodu – księgarskie pomysły z Niemiec i Wielkiej Brytanii

Księgarnia Heywood Hill w Londynie oferuje spersonalizowaną usługę rocznej subskrypcji
książek. Każda paczka jest indywidualnie dostosowywana do gustu czytelnika. Listę tytułów
przygotowuje księgarz na podstawie wywiadu z klientem, który jest przeprowadzany online,
przez telefon lub na miejscu. „Nasz oddany zespół czyta ponad 500 książek rocznie. Są
ekspertami w pomaganiu czytelnikom w znajdowaniu książek odpowiednich dla nich” –
czytamy na stronie internetowej księgarni.

? Dwa światy – relacja Soni Dragi z targów w Kanadzie i Indiach

Rynek indyjski to rynek dynamicznie się rozwijający, rośnie dostęp do wiedzy, poprawia się czytelnictwo i status społeczno-bytowy, tym samym zwiększa się siła nabywcza. Odważę się na prognozę, że za 10 lat wyniki rynku wydawniczego Indii będą na lepszym poziomie niż w Polsce. Ale gdzie będziemy my, wydawcy, za 10 lat? Jeśli nie pojawią się jakieś regulacje wspierające księgarnie, tym samym autorów i wydawców, to czeka nas lektura światowych perełek literackich w oryginale, a wśród polskich twórców przetrwają tylko ci, którzy zaspokoją niewybredne gusty masowych czytelników. O zgrozo!

? Wybory Polaków – Bestsellery Empiku

W tym roku postawiono na bogatą oprawę muzyczną. Statuetki trafiły w ręce twórców, których książki, muzyka i filmy cieszyły się największą popularnością w 2019 roku. Zauważalny był brak obecności na scenie wydawców i tłumaczy nagrodzonych publikacji, a autorzy odbierający nagrody mieli bardzo ograniczony czas na wypowiedź.

?  Piękna strona naszego świata – relacja z wręczenia Nagród Książki Roku 2019

?  Co dalej z audiobookami bez limitu?

? Więcej książek audio w Kanadzie

?  Przygotowania do Poznańskich Targów Książki

? Book Marketing – pierwsza taka konferencja

?  Allegro wyda miliard na inwestycje

 

❗❗❗Chcesz być na bieżąco – zamów roczną prenumeratę >>>http://rynek-ksiazki.pl/sklep/biblioteka-analiz-prenumerata-roczna/

 

„Biblioteka Analiz” to profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest głównie do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni, jego celem jest dostarczanie kadrze menedżerskiej szybkiej oraz rzetelnej informacji. Istnieje na rynku od 2000 roku.

„Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. W naszym >>>sklepie internetowym można zamówić egzemplarze drukowane lub elektroniczne.

 

Podaj dalej