Wtorek, 22 listopada 2022

Grono autorytetów z różnych środowisk połączyło czytanie: włączają się w akcję zainicjowaną przez Fundację Powszechnego Czytania i Unię Metropolii Polskich w czerwcu.

Nagrania pokazujące dlaczego #CzytanieRządzi przygotowały osoby i instytucje z różnych obszarów: dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, prezydent Gliwic Adam Neumann, senator z Dąbrowy Górniczej Beata Małecka-Libera, profesor Jerzy Bralczyk, aktor Artur Barciś oraz kancelaria prawna DGTL.

Wszyscy zgadzają się, że #CzytanieRządzi! a argumenty są bardzo różne.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski wskazuje na opłacalność gospodarczą czytania: –  Czytanie się opłaca – wszystkim. Ludziom, samorządom, decydentom, firmom – bo dzięki temu lepiej się rozwijają. Czytający mieszkańcy zarabiają więcej i płacą większej podatki.

Prezydent Gliwic Adam Neumann podkreśla rolę czytania w rozwoju osobistym: –  Czytając stajemy się lepsi, bardziej wrażliwi, bardziej społeczni, lepiej wykorzystujemy swój intelekt.

Prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak podkreśla, że dzięki czytaniu lepiej posługujemy się językiem.

Lekarz i senator Beata Małecka-Libera wskazuje, że czytanie uczy nas empatii, rozumienia innych.

Artur Barciś przekonuje, że książka to doświadczenie bogatsze od filmu: – Czytanie jest jak oglądanie filmu tylko za pomocą własnej wyobraźni: dużo ciekawsze!

Ireneusz Piecuch z kancelarii DGTL wskazuje na poszerzanie horyzontów: – Książka to odkrywanie świata.

Jerzy Bralczyk wspaniale puentuje: – Przyznam się: Czytam dla przyjemności.

I o to właśnie chodzi: czytanie jest przyjemnością, która rozwija i ćwiczy nasze mózgi tak jak ruch fizyczny utrzymuje w formie nasze mięśnie. Filmiki do obejrzenia na www.czytanierzadzi.pl

Kampania #CzytanieRządzi ruszyła w czerwcu bieżącego roku.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni prezydentom dwunastu polskich metropolii, że zdecydowali się na mocne, wspólne i nowoczesne wsparcie tematu czytania jako czynnika rozwoju. Byliśmy przekonani, że ich autorytety w połączeniu z przystępnym formatem spotów, zadziałają. I teraz właśnie widzimy ciąg dalszy – uruchomiła się pozytywna lawina kolejnych osób, która – mamy nadzieję – będzie nabierać rozpędu – mówi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.

– Doszliśmy do wniosku, że dziś jak nigdy musimy oprócz koniecznych działań doraźnych wprowadzać mocne długofalowe działania budujące fundamenty społeczeństwa otwartego, demokratycznego i kompetentnego – a badania pokazują, że ludzie czytający tworzą właśnie takie społeczeństwa. Dlatego z tym większym zaangażowaniem jako grono dwunastu prezydentów namawiamy jednym wspólnym głosem do czytania. Nie dla pięknoduchostwa, lecz dla demokracji, nauki i rozwoju społecznego naszych obywateli, miast i kraju. Bo #CzytanieRządzi! – wyjaśniał przy premierze kampanii Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich.

Organizatorzy zapraszają wszystkich: znanych i mniej znanych, dorosłych i dzieci, do nagrywania filmików #CzytanieRządzi i do wrzucania ich do sieci. Czytanie jest inkluzywne: każdy może czytać za darmo jeśli pójdzie do biblioteki; czytanie łączy ludzie, sprawia, że włączamy się w kulturę, w życie społeczne. I taka jest ta kampania – zaprasza do włączania się wszystkich! Bo niskie czytelnictwo w Polsce to problem każdego i każdej z nas!  www.czytanierzadzi.pl

 Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 roku wg projektu Instytutu Miasta pt. “Tyle państwa ile miasta”, z inicjatywy prezydenta m. st. Warszawy, aby realizować partnerstwo stolicy Rzeczypospolitej z innymi głównymi miastami Polski, w celu umocnienia pozycji naszego kraju w Europie i w świecie. Od 1993 r. UMP ma formę fundacji. Jej Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich.

Fundacja Powszechnego Czytania jest organizacją non profit, której misją jest upowszechnianie czytelnictwa. Powstała w 2018 roku, dzięki woli współpracy konkurentów – wydawców i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. Realizuje projekty „Książką na receptę”, w którym namawia lekarzy do czytania, „Ratownicy czytelnictwa”, liderski program dla nauczycieli i bibliotekarzy, „Supermoc Książek” z publikacjami wiedzowymi wokół czytania, oraz „Książka Chroni”, akcję przekazywania książek środowiskom wykluczonym.

 

 

 

Podaj dalej
Autor: FPC