Poniedziałek, 13 grudnia 2021

Prezentujemy najciekawsze opinie czytelniczek i czytelników o warszawskich księgarniach, które brały udział w plebiscycie Ulubiona Księgarnia Warszawy. W drugiej edycji konkursu oddano łącznie 7335 głosów i nadesłano 3081 uzasadnień wyboru. Wyniki konkursu

 

Tajfuny
Dzięki Tajfunom wróciłam do czytania po wieloletniej przerwie związanej z deprechą! Odwiedzając je pierwszy raz, miałam zero pojęcia o literaturze azjatyckiej, ale zostałam wspaniale zaopiekowana. I teraz co chwilę wracam po tę książkową opiekę.

Dwa Koty – Saska Kępa
To najsympatyczniejsza księgarnia na Kępie i nie wymaga uzasadnienia. Ale wszystkie trzy u nas są super sympatyczne i żałuję, że nie można głosować na trzy

Bajbuk
Dzięki zajęciom dla dzieci w księgarni Bajbuk, córka nauczyła się szyć. Teraz szyje, szydełkuje, robi biżuterię. W przyszłym roku chce zdawać na ASP.

Księgarnia Wrzenie Świata
Książki, Klimat, Kawa – czyli wszystko!

Bajbuk
Najfajniejsza księgarnia w Warszawie, dla każdego coś dobrego. Dla dorosłych i dla dzieci. Księgi, książki, książeczki, Czytanki, malowanki. 🙂 Gry i zabawy, czego chcieć więcej.

Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki
Niesamowity klimat. Zaglądam tam przy okazji, żeby się dowiedzieć, jakiej książki potrzebuję – zawsze gdzieś tam leży przynajmniej jedna.

Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki
Umieją w książki

Bajbuk
W Bajbuku są fajne książki i gry. Książki są dostępne dla osób w każdym wieku. Są fajne i śmieszne gry dla całej rodziny. Bajbuk to mała przytulna księgarnia, ale mieści się w niej dużo książek. Panie księgarki są sympatyczne, znają nas, wiedzą co lubimy i co nam się może spodobać. Jak chcę coś przeczytać to pani wie jaka to książka. Zawsze można trochę poczytać na miejscu. Nasze książki w domu są z Bajbuka, jakby zniknął Bajbuk, to jakby zniknął kawałek naszego domu.

Antykwariat Grochowski Marek Łączyński
To jest miejsce magiczne. Tu nie chodzi o książki. Tu chodzi o miłość do książek.

Najlepsza Księgarnia
To miejsce przywraca wiarę w czytelnictwo i księgarnie. Regularne spotkania z autorami, wysublimowany dobór książek, miła i otwarta obsługa. Najlepsza księgarnia jest rzeczywiście najlepsza!

Bajbuk
W Bajbuku zawsze wiedzą, która książka spodoba się mnie, która moim dzieciom a która sąsiadowi, do którego idę na urodziny 🙂

Księgarnia Wrzenie Świata
Świetny wybór książek (nie tylko reportaży!) – wiem, że mogę wybrać losową pozycję z półki i na pewno się nie zawiodę. I jeszcze plusy za klimat, obsługę, pyszną kawę i mrożoną herbatę z hibiskusa! A jak ma się szczęście, można trafić na ulubionego autora siedzącego przy stoliku obok i poprosić o podpisanie książki

Jak Wam się podoba Sklep z książkami / As You like it
To magiczne miejsce. Ilekroć jestem w Warszawie, to muszę tam zajrzeć i potem człowiek nawet nie wie, że minęło już tyle godzin odkąd tu wszedł i właśnie odjeżdża jego pociąg do domu 🙂

Antykwariat Grochowski Marek Łączyński
Wchodzisz tam jak do skarbca, gniazda smoka. Dookoła same klejnoty, witają Cię nie złośliwe gobliny tylko przemili i bardzo kompetentni ludzie. Chcący pomóc i uśmiechnięci. Jest dobrze.

Tajfuny
Świeży powiew znad Oceanu Spokojnego, który oczyszcza powietrze z dziaderstwa i poprawia widoczność na szerokiej perspektywie

Big Book Cafe
Za miłość do literatury, za krzewienie kultury, za wspaniałe spotkania i pięknie zapakowane książki. Najwspanialsza.

Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki
Bo u wuja Tarabuka / znajdzie każdy kawał booka / Też gdy nie wie, czego szuka / Czasem wręcz białego kruka / (…To ostatnie to przesada / …Ale miło się tam wpada)

Księgarnia Mamy To!
Zazwyczaj idę po książkę na prezent, a wychodzę z dodatkowymi egzemplarzami dla siebie lub dzieci. A wszystko dzięki wspaniałej właścicielce, która potrafi doradzić i wynaleźć perełki. Cudowne miejsce na mapie Wesołej.

Tajfuny
Dla osoby interesującej się językami i kulturą Azji Wschodniej, którą jestem, jest to idealne miejsce, gdzie mogę znaleźć interesujące mnie tytuły, czasami również w językach oryginalnych, dodatkowo księgarnia oferuje sprowadzenie książek z zagranicy nawet tych niezwiązanych z tym
czym się zajmuje, by zapewnić etyczną alternatywę dla tych ogólnie dostępnych. Właścicielki nie boją się zatrudniać młodych osób z niekończenie dużym lub jakimkolwiek doświadczeniem jako tłumaczy i pomagają im się rozwijać. Same mają za sobą niedawny debiut translatorski. Wszystkie okładki są robione z wielką uwagą i moim zdaniem zaliczają się do jednych z najpiękniejszych w mojej kolekcji. Tajfuny zajmują się promocją kultury, która w eurocentrycznym świecie jest bardzo często egzotyzowana, udziwniana. Pokazują wspaniałe oblicze np Japonii, szczególnie jej literatury, ale przy okazji tłumaczą mity, czy odzierają ten region kuli ziemskiej z tej otoczki, jaką dali mu inni. W ich księgarni można znaleźć tytuły feministyczne, czy książki queerowych autorów/-ek.

Antykwariat Grochowski Marek Łączyński
Bo to najbardziej klimatyczna księgarnia, w której była. Wypełniona po brzegi nie dość, że tanimi to i zróżnicowanymi książkami. Pamiętam jak jako dziecko kupowałam u Pana Marka podręczniki wtedy jeszcze na lichym stoisku na Bazarku Szembeka. Fascynowało mnie wtedy jak można połapać się w tych wszystkich stertach książek. Przeglądając kartony z najróżniejszymi tomami wyobrażałam sobie, że na taki zbiór przydałaby się większa przestrzeń. Nowy lokal na Kickiego jest zdecydowanie większy ale i tomów jest proporcjonalnie więcej. A ja nadal z tą samą dziecięcą ciekawością krążę między regałami i wyobrażam sobie co kryje każda z tych książek. Grochowski Antykwariat to magiczne miejsce, które pochłania swoją wyjątkowością. Od wejścia człowiek zapada się w innym świecie. Otacza go ten specyficzny ale jakże piękny zapach starych książek. Ale jak zawsze miejsce tworzą ludzie. Na Kickiego zawsze panuje miła atmosfera bez stresu i zbędnych spięć. Kto nie był jeszcze w Grochowskim Antykwariacie powinien jak najszybciej to nadrobić 😉

Czytaj swoje

To jedyne takie miejsce w Warszawie, które spełnia oczekiwania wszystkich rosyjskojęzycznych osób, które teraz mieszkają w stolicy Polski. Oprócz książek w języku rosyjskim i ukraińskim, ta księgarnia oferuje przemiłą atmosferę, gorące napoje i ogromny wybór obrazków do malowania po numerkach! Zawsze tu jest ciepło i kolorowo, można przyjść i czuć się jak w domu niezależnie od kraju pochodzenia i ojczystego języka.

Antykwariat Grochowski Marek Łączyński
To nie księgarnia, tylko świątynia książek, to nie sprzedawcy, to prawdziwi księgarze, tutaj lektura
jednej książki pociąga za sobą poszukiwania kolejnej. Przygoda zaczyna się na półce!

Tajfuny
Tajfuny to co prawda księgarnia o małej powierzchni, ale o wielkim sercu. Mieszczą się w niej  niesamowite pozycje z różnych zakątków Azji, a co najlepsze, posiadają również książki  dwujęzyczne (na przykład japońskoangielskie). Pracujące tam osoby są bardzo pomocne. Pamiętam, gdy specjalnie dla mnie sprowadziły z Japonii oryginalną wersję jednej ze swych pozycji. Każda książka, która trafia do Tajfunów jest osobnym dziełem sztuki służące nie tylko do czytania, ale również do podziwiania.

Antykwariat Grochowski Marek Łączyński
Bo tam jest wszystko. Kupowałem książki i płyty. Droczyłem się ze sprzedawcami, piłem kawę z właścicielami. Zawsze wychodziłem zadowolony.

Autor: ET