Wtorek, 18 lutego 2025
Wspomnienia niebanalne i bezkompromisowe, nie tylko o Czesławie Miłoszu

Nakładem Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik ukazała się wspomnieniowa książka Krystyny Prendowskiej zatytułowana „Oko pamięci”. Okładkę i kartę tytułową zaprojektował Maciej Sadowski.

Wydawca przedstawia autorkę jako postać niebanalną i bezkompromisową, o niezwykłym kulturoznawczym obyciu. Jest anglistką, była wykładowczynią akademicką.

W finezyjnie napisanych tekstach, pełnych humoru, fantazji i szczerości, opowiada o swoim życiu i niepospolitych doświadczeniach na długiej emigracji w Stanach Zjednoczonych, gdzie poznała m.in. Czesława Miłosza, Philipa Rotha i Jerzego Kosińskiego. Bezlitośnie punktuje brutalne przemiany cywilizacyjne oraz kulturowe początki XXI wieku. Dużo miejsca poświęca również swoim bliskim i dalekim przodkom, których życie, jak prababki Jadwigi Prendowskiej ‒ kurierki Mariana Langiewicza – czy ukochanego ojca Mieczysława, splecione było z losem kraju.
Czesław Miłosz stwierdził, że Krystyna Prendowska ma „umiejętność wiązać ze sobą ideę i pojęcia bardzo od siebie oddalone”. A autorka wspomina: „Miłosz był wielkością. Mimo to … nie byłam nim onieśmielona”.
Wprowadzeniem do książki jest rozmowa z autorką, jaką przeprowadził Bogusław Szostkiewicz, inicjator tej publikacji.


Partnerem wydania jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Podaj dalej
Autor: (fran)