środa, 19 października 2022
Podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie została wręczona niemiecka nagroda literacka Deutscher Buchpreis, wzorowana m.in. na Booker Prize.

Nagroda w wysokości 25 tys. euro trafiła do Kim de l’Horizon ze Szwajcarii za debiutancką powieść “Blutbuch” (DuMont Buchverlag).

Jak podkreślono, książka zachwyca językową ekstrawagancją i dramaturgiczną suwerennością.

Zaraz po ogłoszeniu wyniku we frankfurckim ratuszu niebinarny szwajcarski autor Kim de l’Horizon spontanicznie rzucił się, aby uściskać zgromadzonych na wydarzeniu przyjaciół. Po wejściu na scenę zabrzmiało najpierw krótkie „wow!”, potem wygłosił emocjonalne podziękowanie dla matki, a następnie zaśpiewał piosenkę. Na koniec w geście solidarności z irańskimi kobietami ogolił głowę na łyso.

Narrator powieści nie identyfikuje się ani jako mężczyzna, ani jako kobieta. Dorastając na obskurnych szwajcarskich przedmieściach, obecnie mieszka w Zurychu, wyrywa się z wąskich struktur swojego pochodzenia i czuje się dobrze w swoim niebinarnym ciele i we własnej seksualności. Wątpliwości narratora zaczynają się w momencie, gdy jego babcia zaczyna chorować na demencję. Akt wyzwolenia od rzeczy przekazywanych bez pytania: płci, traumy, przynależności klasowej (z opisu wydawcy).

Deutschen Buchpreis to niemiecka nagroda literacka, która od 2005 r. przyznawana jest najlepszym niemieckojęzycznym powieściom roku.

 

Relacja z wręczenia nagrody:

Podaj dalej
Autor: W