Czwartek, 10 czerwca 2021

Jeszcze do 15 czerwca można wziąć udział w konkursach memów, mówców i badaczy językowych, organizowanych w ramach projektu „Jemy borówki na polu czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim”.

“W poszczególnych kategoriach konkursowych, szukamy osób, które potrafią, albo chciałyby spróbować  tworzyć zabawne, oparte na grze słownej  memy, wymyślać i porywająco opowiadać ciekawe historie oraz dociekliwych, którzy są gotowi zbadać znaczenie i pochodzenie nazw miejsc, w których żyją, albo które je zaciekawiły” – informuje organizator konkursu, Fundacja Bookowy Dom.

Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.jemyborowkinapolu.pl  Tam też można znaleźć filmy, w których eksperci radzą, jak przygotować konkursowe prace i na czym polega  śmieszny mem, jak mówić, żeby porwać słuchacza i w jaki sposób prowadzić z sukcesem samodzielne badania językowe.

Konkursy przeznaczone są nie tylko dla osób doświadczonych, ale także tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił i być może odkryć nowa pasję i talent. Wystarczy nagrać i wysłać do organizatorów krótki film z zapisem opowieści, poszukiwań językowych, albo plik, na którym zapisany zostanie stworzony mem.

Zwycięzcy zostaną zaproszeni do udziału w wydarzeniu „Jemy borówki na polu”. Wystąpią obok  cenionych językoznawców: Artura Czesaka, Agnieszki Frączek, Agaty Hąci, Agnieszki Jurczyńskiej – Kłosok, Małgorzaty Majkowskiej, Anny Mróz i Michała Rusinka oraz wielu znakomitych mistrzów słowa, którzy w dniach 30-31 lipca zjadą do Rabki-Zdroju.

„Jemy borówki na polu – 2021” to trzecia edycja projektu, który stawia sobie za cel, opartą na zabawie (bo to przecież wakacje i borówki, a jak twierdzą inni: czarne jagody,  jemy „na polu”!) niestandardową popularyzację wiedzy o języku polskim: jego regionalnych odmianach, zasadach etykiety językowej, o tym, jak zmienia się znaczenie słów i w jaki sposób posługiwać się językiem, by nasze codzienne życie było łatwiejsze. Proponowane w ramach projektu spotkania prowadzą najwybitniejsi specjaliści, którzy nie tylko świetnie znają się na języku polskim, jego bogactwie i zawiłościach, ale także potrafią świetnie się nim bawić i fascynująco o nim opowiadać. Uczestnicy minionych edycji „Borówek” już wiedzą, a tych, którzy jeszcze nie wiedzą, zapewniamy: nie będzie szkolnej ortografii, odmiany przez przypadki i rozbioru zdań.

W 2021 roku, obok językoznawców,  do udziału w projekcie zaproszono tłumaczy z języków obcych (szwedzkiego, włoskiego, chińskiego i tureckiego), którzy pokażą polszczyznę i jej specyfikę trochę z zewnątrz,  w szerszym kontekście. Więcej o tym dowiemy się podczas spotkania 30 lipca wieczorem.

Natomiast 31 lipca będzie można posłuchać opowiadaczy – mistrzów języka, którzy porywają słuchaczy tworzonymi i interpretowanymi przez siebie opowieściami. Bowiem dobra opowieść to nie ciekawa, wymyślona przez twórcę historia, ale w równym stopniu jej interpretacja: piękny język, dobra dykcja, mowa całego ciała opowiadacza i atmosfera, w którą potrafi wprowadzić słuchaczy.  Do Rabki przyjadą prawdziwi mistrzowie: Agnieszka Ayşen Kaim, Irena Stopa, Grzegorz Uzdański i Magda Lena Górska, która wystąpi z towarzyszeniem muzyki Serge’a Tamasa.

Wydarzenie odbędzie się częściowo „na żywo” – dotyczy to wieczorów tłumaczy (30.07) i opowiadaczy (31.07) , a w całości będzie transmitowane w Internecie na stronie www.jemyborowkinapolu.pl Tam też znajduje się dokładny program.

Realizacja projektu: fundacja Bookowy Dom, dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021.

Podaj dalej
Autor: ET