Piątek, 2 czerwca 2023

Do Domu Książki przy ul. Gwarnej w Poznaniu już wkrótce ma wrócić życie. Przez wiele lat budynek stał pusty, widoczny był jedynie neon, który przywoływał lata świetności tego miejsca. Na parterze w księgarni dostępne były podręczniki i lektury, wyżej – miejsce dla nowości i sklep papierniczy.

Pierwsze informacje o wystawieniu budynku na sprzedaż pojawiły się w 2009 roku. Wreszcie w maju 2014 roku udało się podpisać umowę przedwstępną, a kilka tygodni później budynek zmienił właściciela. W połowie 2017 roku nowy właściciel dostał pozwolenie na budowę dla inwestycji obejmującej rozbudowę, nadbudowę i przebudowę budynku biurowo-usługowo-handlowego. Ostatecznie Dom Książki przeszedł w ręce Constructy, która kontynuowała rozpoczęte przez poprzednika prace.

Siedmiokondygnacyjny Dom Książki, projektu Bogdana Bednarka i Zygmunt Łomski, został oddany do użytku w 1975 roku. Wraz z Okrąglakiem i budynkiem Domaru przy ul. Św. Marcin stworzył modernistyczne uzupełnienie historycznej zabudowy.

Poznańska firma deweloperska Constructa Plus planuje udostępnić tam mieszkania na wynajem długoterminowy. W budynku znajdzie się 36 mieszkań (po sześć na kondygnacji). Będą liczyły od jednego do trzech pokoi. Powierzchnia najmniejszych to około 30 mkw.

Jak zapowiada firma, na parterze i poziomie – 1 budynku (łącznie liczących około 300 m kw.) powstanie otwarta przestrzeń, na której znajdzie się księgarnia, ale też miejsce na wydarzenia kulturalne, spotkania autorskie, kameralne spektakle.

Prace już trwają. Ich ukończenie zaplanowano na ostatnie miesiące 2024 roku.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Wizualizacja Conctructa Plus
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań