Niedziela, 1 lipca 2001
POLACY I JĘZYKI OBCE Do you speak English? Sprechen Sie Deutsch? Angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, a może rosyjski? Od końca lat osiemdziesiątych z roku na rok przybywa w Polsce osób chcących uczyć się języków obcych. Jakich języków najchętniej uczą się Polacy? Preferencje ulegają pewnym modyfikacjom, na które reaguje m.in. rynek książki. Otwarte granice, perspektywa studiów na obcych uniwersytetach, dążenie do podnoszenia kwalifikacji zawodowych - wszystko to sprawia, że według badań statystycznych coraz więcej osób jest skłonnych inwestować w naukę języków obcych swoją lub swoich dzieci. Na popularność nauczania języków obcych zasadniczy wpływ wywarła również reforma edukacji, która obniżyła wiek uczniów zobligowanych do nauki języka obcego, wprowadzając taki przedmiot już w czwartej klasie szkoły podstawowej. Lada chwila można spodziewać się obniżenia tej poprzeczki jeszcze bardziej - do pierwszej klasy, chociaż wciąż odczuwany brak odpowiednio wykwalifikowanych nauczycieli języków powstrzymuje MEN przed podjęciem ostatecznej decyzji. Mimo to w wielu szkołach tzw. godziny dyrektorskie, pozostające w gestii dyrektora szkoły, są w klasach 1-3 najczęściej wykorzystywane na naukę języków obcych. OD PRZEDSZKOLA DO FCE Nikogo nie dziwi fakt, że w Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, najczęściej wybierana jako drugi język jest "łacina współczesności", czyli angielski. W szkołach angielski wybiera ponad połowa uczniów, a w skali całego kraju szacuje się, że ten język poznaje około 5,2 mln Polaków. Szacuje się również, że w roku szkolnym 1999/2000 angielskiego uczyło się około ćwierć miliona przedszkolaków. W większych miastach w ciągu ostatniego dziesięciolecia zakorzeniły się firmy wyspecjalizowane w prowadzeniu kursów angielskiego w przedszkolach. Inne …
Wyświetlono 25% materiału - 248 słów. Całość materiału zawiera 994 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się