Piątek, 1 grudnia 2006
Opis z publikacji Łukasza Gołębiewskiego pt. "Rynek książki w Polsce. Edycja 2006"
Dom Książki Główny detaliczny dystrybutor książek w latach 1950-1989 w dawnych strukturach od dawna nie istnieje. Po przedsiębiorstwie państwowym pozostały lokale (często w bardzo dobrych punktach) i część dobrze przeszkolonej kadry pracowniczej. Najpierw „dzika” prywatyzacja, a następnie likwidacja regionalnych przedsiębiorstw Domu Książki dała podstawy księgarstwu w III Rzeczypospolitej, ale z tą spuścizną wiąże się też wiele współczesnych problemów branży. Dawne placówki Domu Książki w większości przejęli bowiem jego byli pracownicy, którzy prowadzą je w formule małych niezależnych firm rodzinnych i nie mają pieniędzy, ani ochoty na większe inwestycje.Przedsiębiorstwo Państwowe Dom Książki powstało w 1950 roku. Początkowo firma prowadziła sprzedaż detaliczną i hurtową książek oraz zajmowała się importem i eksportem publikacji (później hurt przejęła Składnica Księgarska, a eksport-import – Ars Polona). DK przejął część działających po wojnie prywatnych księgarń oraz księgarnie należące do wydawnictw. W strukturze Domu Książki było 17 regionalnych przedsiębiorstw odpowiadających podziałowi administracyjnemu z 1950 roku. Podlegały one centrali w Warszawie.Pod koniec lat 60. przez krótki czas Dom Książki należał do struktury RSW. Na początku lat 70. powstało Zjednoczenie Księgarstwa, któremu podlegały zarówno Dom Książki, jak i Składnica Księgarska. Zjednoczenie rozpadło się w 1982 roku.W początkowym okresie Dom Książki miał 900 księgarni, jednak w 1988 roku było ich 2 140. DK prowadził też 11 tys. punktów sprzedaży książek w zakładach pracy, w ulicznych kioskach. Miał własną księgarnię wysyłkową, prowadził kluby książki, organizował kiermasze. Sporo danych statystycznych dotyczących funkcjonowania państwowego Domu Książki udało się zebrać Tadeuszowi Hussakowi, wieloletniemu przewodniczącemu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, w książce „Księgarstwo bliskie czytelnikom” . W 1982 roku (ostatni rok, za który dane publikuje Hussak) obroty detaliczne Domu Książki wyniosły 10 684,6 mln starych złotych. W 1979 roku sprzedano 140 mln …
Wyświetlono 25% materiału - 276 słów. Całość materiału zawiera 1104 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się