
Od 1 lipca w Gdańsku będzie funkcjonował Dom Literatury. Wcześniej działał jako część Gdańskiej Galerii Miejskiej.
Powołanie osobnej instytucji umożliwi wsparcie inicjatyw związanych z promowaniem i rozwojem dziedzictwa literackiego Gdańska na szeroką skalę.
„Gdańska Galeria Miejska pełni istotną rolę w promocji sztuk wizualnych i organizacji wydarzeń kulturalnych o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Jednak w ramach jej działalności zauważalny jest wyraźny wzrost aktywności związanej z literaturą, w tym promocją czytelnictwa, organizacją spotkań autorskich, festiwali literackich oraz inicjatyw edukacyjnych w zakresie kultury słowa. Tworzenie i rozwijanie tego rodzaju przedsięwzięć wymaga szczególnego skupienia, wyspecjalizowanego podejścia programowego oraz odrębnych zasobów. Wyodrębnienie Domu Literatury jako osobnej samorządowej instytucji kultury umożliwi rozwój inicjatyw literackich w sposób bardziej spójny i strategiczny, lepsze dopasowanie struktury organizacyjnej do specyfiki działań związanych z literaturą, zapewnienie transparentności finansowej i operacyjnej działań w zakresie literatury i czytelnictwa, zwiększenie możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych dedykowanych projektom literackim” – uzasadnia Komisja Kultury Rady Miasta Gdańska.
„Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru podziału Gdańskiej Galerii Miejskiej i wydzielenia Domu Literatury stanowi odpowiedź na aktualne potrzeby mieszkańców Gdańska oraz wynika z dążenia do stworzenia bardziej efektywnej struktury zarządzania działalnością kulturalną. Realizacja tego zamiaru przyczyni się do dalszego rozwoju kulturalnego miasta, wzbogacając ofertę skierowaną do społeczności lokalnej oraz gości odwiedzających Gdańsk” – czytamy w uzasadnieniu.