środa, 29 marca 2023
Dyskusja o cenach papieru

27 marca z inicjatywy Polskiej Izby Książki i Polskiej Izby Druku odbyła się bardzo ciekawa dyskusja „Druk książek w roku 2023 – jak z dostępnością i cenami papierów?”.

W spotkaniu online wzięło udział blisko 70 osób z branży książkowej.

 

W ożywionej dyskusji uczestniczyli m.in.:

– Sonia Draga, prezes PIK i Grupy Wydawniczej Sonia Draga,

– Jacek Kuśmierczyk, prezes Polskiej Izby Druku,

– Piotr Janicki, prezes zarządu Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca,

– Marek Pakosz, dyrektor biura PID,

– Łukasz Wąwoźny, reprezentujący Drukarnię Sowa,

– Maciej Makowski, prezes wydawnictwa Prószyński Media,

– Grzegorz Majerowicz – PIK, Fundacja Powszechnego Czytania,

– a także Tomasz Szponder, prezes Domu Wydawniczego Rebis, Marian Sewerski, prezes Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik, Małgorzata Wesołowska, dyrektor finansowa Grupy Wydawniczej Foksal oraz Piotr Ciosk z Grupy Kompap.

Spotkanie moderował Piotr Dobrołęcki, reprezentujący Bibliotekę Analiz.

Jak podkreślono w dyskusji, ceny papieru wzrosły w ostatnim czasie o kilkudziesięciu procent, co przełożyło się na wyższe koszty produkcji książki, a finalnie na jej cenę.

Od strony ekonomicznej aż tak gwałtowny wzrost cen papieru trudno uzasadnić. Skala podwyżek była wyższa niż średnia rynkowa innych produktów i usług. – Mamy do czynienia z drenażem rynku – wskazywał Maciej Makowski.

–  W obecnej sytuacji wydawcy muszą się mocno zastanawiać, jaką książkę wydać. Ofiarami tej sytuacji padają książki z górnej półki, kierowane do mniejszej liczby odbiorców niż książki topowe – tłumaczył prezes wydawnictwa Prószyński Media.

A Małgorzata Wesołowska dodała, że ta sytuacja dotyczy również książek dla dzieci, książek prezentowych,  albumów i publikacji podróżniczych, czyli publikacji wymagających, których koszty produkcji stają się ogromne.

Wydawcy podkreślili, że przejście na tańszy papier nie jest rozwiązaniem, bo godzi to w oczekiwania czytelników.

– Jedziemy na tym samym wózku: i wydawcy, i drukarnie – podkreślał Łukasz Wawoźny z drukarni Sowa. –  Wszystkie drukarnie znacznie zwiększyły magazyny. Aby zabezpieczyć papier dla wydawców zwiększyliśmy zapasy, kupiliśmy papier po zawyżonych cenach z poprzedniej partii, a teraz spadł popyt i ceny papieru są niższe. Staraliśmy się chronić klientów przed podwyżkami, nie przełożyliśmy tych cen na klientów.

Dyskutowano też o zmniejszeniu liczby formatów wydawanych książek i o wydłużonych terminach płatności dla drukarń, a także o wspólnych działań na rzecz rozwoju czytelnictwa.

Prezes Polskiej Izby Druku postulował o transparentność, dzielenie się wiedzą.

Zgodnie przyznano, że wspólny głos obu środowisk (wydawniczego i poligraficznego) ma znaczenie.

Jacek Kuśmierczyk i Sonia Draga zadeklarowali, że wspólnie opracują apel do papierników oraz polityków.

Więcej w najbliższym wydaniu dwutygodnika „Biblioteka Analiz”.

Patronat:  Biblioteka Analiz i Świat Druku

Podaj dalej
Autor: ET