Piątek, 16 kwietnia 2021
Wśród laureatów Marcin Baran, Jakub Kornhauser, Zośka Papużanka i Mariusz Wollny

W ramach drugiej edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.wyróżniono 39 twórców i twórczyń zgłoszonych przez 26 wydawców.

– Popularność, jaką cieszyły się nabory do I i II edycji Nagrody świadczy nie tylko o tym, jak duże jest zapotrzebowanie twórców i twórczyń na finansowe wsparcie ich pracy nad nowymi publikacjami, ale także, jak prężnie działa krakowskie środowisko literackie. Niezwykle imponująca była także różnorodność zgłaszanych projektów. To właśnie one wzbogacają literackie dziedzictwo miasta i wpływają na to, co krakowianki i krakowianie czytają. Zresztą nie tylko mieszkańcy naszego miasta, bo Nagroda służy przecież także ogólnopolskiej promocji ich twórczości – mówi Izabela Błaszczyk, Dyrektor

KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista wydawców, którzy zgłosili nagrodzone projekty: Biuro Literackie, Dowody na Istnienie,Korporacja Ha!art, Fundacja Poemat,HarperCollins,Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, Wydawnictwo Karakter, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego, Kontent, Lokator, Wydawnictwo Muchomor, Officyna, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Wydawnictwo a5, Wydawnictwo Austeria, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Drzazgi, Wydawnictwo Jama, Wydawnictwo Kropka,Wydawnictwo Marginesy, Nisza, Wydawnictwo Pactwa, Wydawnictwo Akademickie SEDNO, Wydawnictwo Warstwy i Wydawnictwo Wolno.

Konkurs pod nazwą Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO zrealizowany został po raz pierwszy w 2020 roku na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa z marca 2020 roku. Do tej pory ukazało się ponad 20 wyróżnionych w ten sposób tytułów, a kolejne premiery publikacji nagrodzonych w I edycji konkursu przed nami.

Organizatorem konkursu jest Miasto Kraków, a realizatorem KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO (zgodnie z uchwałą Nr XXXVII/972/20 Rady Miasta Krakowa z dnia 11 marca 2020 r.).
Podaj dalej
Autor: ET