Czwartek, 25 października 2007


Drukarnia Perfekt S.A.


01-303 Warszawa, ul. Połczyńska 99, tel.: (022) 4747278, fax (022) 6641419

http://www.drukarniaperfekt.pl, e-mail drukarnia@drukarniaperfekt.pl

 

Drukarnia Perfekt została założona przez Janusza Macieja Banasiewicza w 1987 roku. Jej wyposażenie oparte było na maszynach, które udało się odkupić z zakładów państwowych, a więc takich markach jak: Planeta, Dominant, Perfecta, Multiefekt.


Pierwszą siedzibą zakładu były pomieszczenia gospodarcze przy ul. Słomianej w Warszawie. Asortyment stanowiły wówczas akcydensy, drukowane w offsecie arkuszowym i wykańczane ręcznie.


W 1991 roku przy ul. Połczyńskiej w Warszawie powstała pierwsza hala produkcyjna

z częścią administracyjną. Zainstalowano tam czterozespołową maszynę drukującą Heidelberg. Do 1998 roku powstały trzy kolejne hale oraz budynki zaplecza. W 2000 roku został oddany do użytku budynek zarządu.


W 2000 roku Perfekt przekształcił się w spółkę akcyjną, a całość kapitału objęła rodzina Banasiewiczów. Prezesem zarządu i głównym udziałowcem pozostał Janusz M. Banasiewicz.


Perfekt posiada system jakości ISO 9001, a w 2007 roku zamierza wprowadzić certyfikat ekologiczny ISO 14001.


Obecnie przedsiębiorstwo tworzą dwie drukarnie liczące 12 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej oraz 1 tys. mkw. administracyjno-biurowej. Strategicznymi partnerami w zakresie technologii produkcji są firmy Heidelberg, Müller Martini oraz Kolbus. Wykwalifikowana kadra przechodzi różne szkolenia śledząc wymagania klientów oraz nowości rynkowe.


Zakład oferuje kompleksową usługę poligraficzną, w tym nie tylko książki, ale również akcydensy, czasopisma, opakowania oraz wszystkie typy opraw.


Nowością w ofercie Perfektu jest studio fotograficzno-graficzne zajmujące się kreacją oraz przygotowaniem materiałów do druku. Od 2002 roku zakład posiada też studio DTP. Montaż tradycyjny w 100 proc. został zastąpiony elektronicznym przy użyciu systemu do impozycji SignaStation. Dział prepress korzysta ponadto z maszyny do konwersji plików do formatu Delta – Delta Prepserver.


Naświetlanie odbywa się w urządzeniach CTP Heidelberga: Topsetter 102PF i dwóch Suprasetter obsługiwanych przez program Metashooter. Firma wprowadziła też system zarządzania kolorem CIP3, który generuje profile i aplikuje je do maszyn drukujących. Ozalidy barwne i wydruki kontraktowe są wykonywane na drukarkach HP.


Dział druku jest wyposażony w sześć pełnoformatowych offsetowych maszyn Heidelberg Speedmaster – dziesięciokolorowy SM102-10-P-S+Cutstar, dwa ośmiokolorowe: SM102-P5+Cutstar i SM102-8-P-S+Cutstar, dwa pięciokolorowe: SM XL-105-5+LX i dwukolorowy SM102-2-Z-P. Wyposażenie ich w urządzenie Cutstar umożliwia zadruk z roli oraz zadruk papierów zwojowych LWC i MWC niskogramaturowych.


Rozbudowany park maszynowy introligatorni składa się z dziesięciu linii: trzech do cięcia Polar 115, dwóch do opraw zeszytowych – Bravo i ST400, trzech do oprawy klejonej – Star Plus, Accoro i Kolbus KM 471 oraz dwóch do opraw złożonych twardych Müller Martini BL-500 i Kolbus BF 527. Każda maszyna służąca oprawie jest „zdublowana”, aby podwoić efektywność oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo niedotrzymania terminu ze względu na awarię.


Ponadto dział wykończeniowy dysponuje: 11-toma maszynami złamującymi Stahlfolder, sześcioma do szycia nićmi – dwie Inventa Plus i cztery Aster 180, dwoma zespołami urządzeń do montażu okładek i ich zdobienia – Müller Martini i Kolbus DA 232, maszynami pakującymi Mosca i Kallfass, dwoma maszynami pakującymi, insertującymi i wklejającymi gadżety – Sitma C 705 oraz dwoma maszynami do foliowania – Billhofer i Wen Chyuan Kye-8D-A.


Przedsiębiorstwo pozyskuje zlecenia poprzez sprzedaż „osobistą” oraz przetargi internetowe. Ma jednak problemy z ustaleniem średniej wielkości i wartości w zależności od oprawy. Podaje jedynie, że przeciętne nakłady pojedynczego zlecenia wahają się w granicach 30-50 tys. egz., a ich wartość zamyka się w jeszcze bardziej płynnym przedziale od kilku do kilkuset tysięcy złotych.


Imponująca jest lista klientów, na której znajdują się m.in.: Agora, Axel Springer Polska, Bertelsmann Media, Bellona, Demart, Edipresse, DeAgostini, C.H. Beck, G+J RBA, Bauer, WSiP, Nowa Era, Żak. Perfekt współpracuje także z innymi drukarniami: Winkowski, R.R. Donnelley Europe, Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf.


Od 1 stycznia 2007 roku Perfekt świadczy także usługi wysokiej jakości druku cyfrowego oraz oprawy twardej niskich nakładów książek i albumów.

Podaj dalej