Czwartek, 1 września 2022
20 wydawców pracy lokalnej szuka drukarni

Drukarnia Polska Press w Koszalinie zakończyła działalność z końcem lipca tego roku. Jak informuje miesięcznik „Świat Druku” w numerze 7-8/2022, „decyzja o zamknięciu koszalińskiej drukarni zapadła w Polska Press Grupie około trzy miesiące wcześniej. Powodem miał być gwałtowny wzrost kosztów i embargo na papier z Rosji, wprowadzone po wybuchu wojny na Ukrainie. Jednocześnie drukarnia, której wydajność była na poziomie 25 tys. egz./godz. miała mnóstwo zleceń, mimo że w marcu zlikwidowano dziewięć tygodników regionalnych, które były dołączane do ‘Głosu Pomorza’ (zastąpił je ‘Tygodnik Regonów’)”.

Z końcem lipca na emeryturę przeszedł Stanisław Sikora, dyrektor zakładu w Koszalinie, który „25 lat temu zbudował drukarnię ‘praktycznie od zera’. Z pozostałymi pracownikami rozwiązano umowy, wszyscy otrzymali należne odprawy”, jednak „w regionie nie ma zakładu, do którego mogliby przejść. Działają tam jedynie niewielkie drukarnie arkuszowe”.

Czytamy dalej, że „po likwidacji w 2015 roku drukarni w Gdańsku logistykę prasową na całym Pomorzu zapewniał zakład w Koszalinie. Teraz gazety ze Szczecina trafiają do Bydgoszczy. To utrudnia logistykę i wymusza zmianę deadline’ów dla gazet. Ponieważ pracownicy w firmach kolporterskich nie chcą już pracować nocami, skraca to redakcjom czas potrzebny na przygotowanie gazety, którą trzeba jeszcze wydrukować, rozdzielić i rozwieźć”.

Portal Press.pl, z którego zaczerpnięto te informacje, przekazał, że „nowych drukarni musi szukać m. in. 20 wydawców prasy lokalnej w północno-zachodniej części Polski. W połowie 2017 roku Polska Press zamknęła drukarnie we Wrocławiu i w Tarnobrzegu, a w 2011 roku w Łodzi. Obecnie poza Sosnowcem i Bydgoszczą Polska Press Grupa na placówki w Poznaniu i Białymstoku”.

Jak czytamy w informacji na stronie firmy, Polska Press Grupa jest jedną z największych grup medialnych w Polsce, liderem na rynku mediów regionalnych i lokalnych. W całej Polsce wydaje 20 dzienników regionalnych i są to marki gazet z wieloletnią tradycją. Grupa zajmuje 10. miejsce w polskim Internecie, a jej serwisy odwiedza 16,5 mln użytkowników. Ponad 50 proc. polskich internautów czyta informacje na stronach internetowych Grupy.

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: Świat Druku