Piątek, 5 kwietnia 2024

Nagrodę Literacką Unii Europejskiej (European Union Prize for Literature) zdobył Duńczyk Theis Ørntoft, autor książki “Jordisk” (wydawnictwo Gyldendal).

Wyróżniono także: Todora Torova (“Хагабула”) z Bułgarii, Denisa Utlu (“Vaters Meer”) z Niemiec, Maríę Elísabet Bragadóttir (“Sápufuglinn”) z Islandii, Sholeh Rezazadeh (“Ik ken be berg die op me wacht”) z Holandii i Tinę Vrščaj (“Na Klancu”) ze Słowenii.

Powieść Ørntofta jest “opowieścią o miłości i pracy, naturze i kapitalizmie, o złocie, srebrze, ropie, marmurze i powolnym upadku Zachodu, ale przede wszystkim o trzech pokoleniach rodziny połączonych w czasie i przestrzeni w sposób, którego nie są świadomi”. Prawa do tłumaczeń zostały sprzedane już do Szwecji i Norwegii – przekazał serwis Publishing Perspectives.

Laureat nagrody głównej EUPL otrzymuje 20 tys. EUR, z czego 10 tys. EUR musi przeznaczyć na promocję i tłumaczenia. Wyróżnieni otrzymują po 10 tys. EUR (w tym 5 tys. EUR na promocję i tłumaczenia).

Nagroda Literacka Unii Europejskiej to coroczna inicjatywa, w ramach której wyróżniani są wybitni, wschodzący pisarze literatury pięknej z krajów uczestniczących w programie Kreatywna Europa. Współfinansowana przez program Kreatywna Europa nagroda jest niepolityczna i ma na celu podkreślenie bogactwa i różnorodności współczesnej literatury europejskiej, zwracając jednocześnie uwagę na wyjątkowe dziedzictwo kulturowe i językowe kontynentu.

2022 roku wprowadzone zostały zmiany w ogólnej organizacji Nagrody – zamiast przyznać wyróżnienie laureatom z każdego kraju, jury wyłania jednego zwycięzcę spośród wszystkich nominowanych oraz przyznaje pięć wyróżnień specjalnych.

Podaj dalej
Autor: ET