środa, 9 sierpnia 2023
Wakacje na szlaku zamków krzyżackich

Gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria zaprasza do spędzenia wakacji na szlaku zamków krzyżackich. „Odkryj urok i tajemnice średniowiecznych zamków krzyżackich. Od komturskich siedzib w Grudziądzu czy Gniewie, przez warownie o ponadregionalnym znaczeniu w Elblągu i Toruniu aż po sam majestatyczny zamek w Malborku. Przewodnikami po ponad 35 zamkach konwentualnych Państwa Krzyżackiego niech będą książki Tomasza Torbusa”, zachęca wydawca.

Właśnie została wznowiona wyprzedana przed laty pierwsza część „Zamków konwentualnych Państwa Krzyżackiego w Prusach” autorstwa Tomasza Torbusa i jednocześnie ukazała się część druga, będąca dziełem tego samego autora, która zawiera szczegółowy katalog i opisy krzyżackich zamków. Oba tomy ukazały się w serii „Gdańsk. Historia i współczesność”.

Jak informuje wydawca, wznowiona część to pierwsza w polskim piśmiennictwie książka na temat architektury krzyżackiej późnego średniowiecza, w której autor skupia się przede wszystkim na klasyfikacji trzydziestu ośmiu zamków-klasztorów – wznoszonych na terenie Prus w latach 1246–1409. Książka zawiera również szczegółową analizę ponadregionalnych rezydencji zakonu krzyżackiego: Elbląga, Malborka i Królewca. Natomiast część druga to nieoceniona kopalnia wiadomości na temat zamków krzyżackich, ich historii i stanu badań – od połowy XIX wieku aż do dziś nie tylko dla każdego specjalisty, ale też dla wielbiciela tych średniowiecznych budowli. Katalog zawiera dokładny opis każdego zamku oraz rzuty, przekroje i historyczne ryciny – od tych najstarszych po te oparte na najnowszych badaniach i pomiarach.

Część pierwsza ukazała się w roku 2014 i zdobyła wyróżnienie w konkursie o „Nagrodę KLIO” w kategorii edytorskiej.

 

Podaj dalej
Autor: (fran)