Piątek, 24 marca 2023

1 kwietnia Muzeum Karykatury w Warszawie otwiera dwie wystawy poświęcone założycielowi – Erykowi Lipińskiemu, na której zostanie zaprezentowanych ponad 200 prac – plakatów, okładek książek i karykatur oraz nieznane prace jego ojca, malarza Teodora Rawicz Lipińskiego.

Wystawy „Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy” oraz „Zrobiłem projekt. Projekty graficzne Eryka Lipińskiego” będą czynne od 1 kwietnia do 18 czerwca.

Eryk Lipiński (1908–1991) był rysownikiem, plakacistą, projektantem i scenografem. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który opuścił dzięki staraniom rodziny. W czasie okupacji, wraz z żoną Anną Gosławską-Lipińską ukrywali aktora Wilhelma Winda, plastyczkę Olgę Binder (Siemaszko) oraz inne osoby pochodzenia żydowskiego. Brał udział w przygotowaniu fałszywych dokumentów dla ukrywających się Żydów.

Był współzałożycielem tygodnika “Szpilki”, jednym z inicjatorów Międzynarodowego Biennale Plakatu oraz Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce. W latach 60. współpracował z kabaretem Dudek, projektując plakaty. W 1978 r. był pomysłodawcą i współzałożycielem Muzeum Karykatury, jednej z pierwszych instytucji tego typu na świecie W 1991 r. otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP