Piątek, 1 czerwca 2001
DOROTA MALINOWSKA, WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I SKA - Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki wiele się mówiło o ich przyszłości. Dyskutanci (częściej dziennikarze niż wydawcy) nie skupiali się tym razem na ciasnocie czy duchocie w Pałacu Kultury, lecz zajęli się bardziej zasadniczymi kwestiami. Pierwszą falę dyskusji wywołała kontrowersyjna decyzja przeznaczenia dwóch pierwszych dni tylko dla osób z branży. Nazywam tę decyzję kontrowersyjną, a nawet naruszającą zasady umowy handlowej, ponieważ nikt mnie, wydawcy, nie zapytał, czy sobie tego życzę. Uważam, że o zmianie warunków powinnam była dowiedzieć się na długo przed targami, a na pewno przed momentem, kiedy wpłaciliśmy pieniądze za wynajem powierzchni. Ars Polona, delikatnie mówiąc, wprowadziła mnie w błąd. Być może byłoby mi to obojętne, gdybyśmy wynajmowali małe stoisko, ale przy tak dużych kosztach, informacja o tym jak długo osoby odwiedzające będą mogły z niego korzystać jest podstawowa. Niektórzy skłaniają się ku koncepcji targów prawami autorskimi. Pomysł jest interesujący, choć nie wyobrażam sobie, by nagle zagraniczni wydawcy i agenci rzucili się hurmem, by kupować prawa do polskich książek, rozumiem więc, że Warszawa miałaby stać się kolejnym miejscem sprzedaży z Zachodu na Wschód. Oczywiście udział w takich targach jest do rozważenia, ale niewielu polskich wydawców wynajęłoby stolik (bo przecież nie stoisko), więc może lepiej najpierw przeprowadzić sondę wśród podmiotów zagranicznych, jak wielu skorzystałoby z takiej propozycji. Nic zresztą nie stoi na przeszkodzie, by targi prawami odbywały się jednocześnie z targami podstawowymi. Tak jak to się odbywa w Londynie czy Chicago. Nie da się ukryć, że od wielu lat MTK są targami dla publiczności. Celowo unikam słowa kiermasz, bo są one niewątpliwie czymś więcej, nie tylko miejscem, …
Wyświetlono 25% materiału - 264 słów. Całość materiału zawiera 1056 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się