środa, 29 września 2021
Dyskusja wokół ustawy o ochronie rynku książki
Polska Izba Książki zorganizowała 28 września – w formie hybrydowej – dyskusję branżową, która spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników naszego rynku książki. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, a wśród nich przedstawicie wydawnictw, dystrybutorów, księgarze prowadzący księgarnie stacjonarne i internetowe, dystrybutorzy e-publikacji, autorzy oraz przedstawiciele organizacji i mediów branżowych. Celem spotkania było wypracowanie decyzji o dalszym procedowaniu projektu naprawy rynku książki w kontekście wyników konsultacji projektu Ustawy o ochronie rynku książki (Uoork). Wstępem do dyskusji było omówienie istniejących problemów rynku książki, które zdefiniował Łukasz Okuniewski, prezes zarządu Książnicy Polskiej, członek Rady PIK. Te cztery problemy to: czytelnictwo, walka cenowa na nowościach, degradacja księgarń stacjonarnych oraz spadające nakłady i dynamicznie rosnąca liczba tytułów, czyli szybka rotacja nowości. – W czasie pandemii, kiedy sprzedaż książek znacząco przeniosła się do internetu, poziom rabatowania wzrósł o 2 proc. do 24 proc., a jeśli wyłączy się podręczniki, to najpopularniejsze książki sprzedawane są z rabatem 30 proc. , to wzrost o 4 proc. Rabaty jako rynek dajemy więc wyższe, ale ceny książek oferowanych klientom też są wyższe. Te dwa zjawiska spowodowane są wprost zjawiskiem trzecim, czyli naciskiem pośredników i dystrybutorów na wydawców dotyczących marż. Następuje rozjazd między cenami oferowanymi przez księgarnie stacjonarne, które z reguły nie udzielają rabatów, a księgarniami internetowymi. Rosną marże dystrybutorów i pośredników kosztem wydawców. Wydawcy muszą sztucznie zawyżać swoje ceny detaliczne powyżej faktycznej wartości rynkowej, aby pokryć wysokie rabaty – mówił Łukasz Okuniewski. – Rynek zajmuje się w zaklętym kręgu: zmniejsza się liczba …
Wyświetlono 25% materiału - 243 słów. Całość materiału zawiera 973 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się