Wtorek, 6 czerwca 2023
A już za miesiąc warsztaty poświęcone mediom społecznościowym

3 czerwca w Warszawie w Księgarni Czarnego oraz online odbyło się bezpłatne szkolenie „Księgarz animator. Jak organizować zajęcia w księgarni dla najmłodszych czytelników”.

Celem szkolenia organizowanego przez Bibliotekę Analiz, realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, było podniesienie kompetencji księgarzy z księgarń stacjonarnych w obszarze organizacji spotkań dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych.

Szkolenie prowadziła Małgorzata Narożna – księgarka dyplomowana, współzałożycielka księgarni FiKa w Szczecinie, absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, członkini Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Księgarzy Polskich. Organizuje i prowadzi warsztaty dla rodziców, nauczycieli, studentów i dzieci. Od tego roku związana także z Laboratorium Kultury Adebar w Kołobrzegu. Przez Polską Sekcję IBBY została uhonorowana nagrodą główną w kategorii „upowszechnianie czytelnictwa” za „integrowanie społeczności lokalnej wokół książki dziecięcej”. 30 maja odebrała Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin „za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury w 2022 roku”.

Jej FiKa to autorska kluboksięgarnia specjalizująca się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, a oprócz sprzedaży książek zajmuje się promocją kultury czytania. Realizuje spotkania czytelnicze, warsztaty artystyczne, spotkania z pisarzami, ilustratorami, znawcami historii Szczecina. Z powodzeniem organizuje festiwal literacki dla rodzin Fikuśny Festiwal.

Podczas szkolenia szczecińska księgarka wskazywała, w jaki sposób oswajać dzieci z książkami i nawykiem odwiedzania księgarni, jak pokazywać im, że książka to piękny przedmiot, opowiadający historię. Omówiono także sposoby organizacji wydarzeń, spotkań dla grup zorganizowanych – przedszkolnych i szkolnych, promocji oraz o możliwościach podejmowania współpracy z lokalnymi społecznościami i organizacjami. Małgorzata Narożna zaprezentowała przykłady zajęć (spotkanie w szkole, promocja książki, spotkanie z autorem i ilustratorem), przykłady pracy z różnymi rodzajami publikacji (m.in. pickturebooki, utwory wierszowane, bajki filozoficzne, powieści przygodowe i fantasy).

– Księgarnie dziś to coś więcej niż tylko sprzedaż książek. Oferujemy autorskie wybory i otwieramy drzwi do niezwykłego świata literatury. Organizujemy wydarzenia, które pobudzają wyobraźnię i ciekawość. I nie wystarczy jedynie czytać głośno podczas spotkań z dziećmi. Pamiętajmy, że one przychodzą się tu pobawić. Pokazujmy, jak magicznymi miejscami są księgarnie – zachęcała Małgorzata Narożna.

Zaletą warsztatów było niewątpliwie praktyczne podejście, poparte długoletnim doświadczeniem zawodowym wykładowczyni. Jak podkreślili uczestnicy w ankiecie przeprowadzonej po zakończeniu spotkania, szkolenie było inspirujące, „wypełnione wiedzą i pozytywną energią”, a ponadto było ważną platformą wymiany doświadczeń pomiędzy księgarzami.

Każdy uczestnik otrzymał materiały szkoleniowe, w tym autorski scenariusz na przeprowadzenie zajęć i certyfikat uczestnictwa.

Szkolenie odbyło się pod patronatem Polskiej Izby Książki i Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.

Szkolenie zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

A już 8 lipca kolejne szkolenie dla księgarzy – tym razem poświęcone działaniom w mediach społecznościowych. Szczegółowy program podamy już wkrótce. Zapisy: ewa_zajac@rynek-ksiazki.pl

Podaj dalej
Autor: ET, fot. ET