Nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukazało się dziesiąte (!) wydanie najważniejszej książki o prawie autorskim na naszym rynku zatytułowanej „Prawo autorskie i prawa pokrewne. Wprowadzenie”. Jest to dzieło stworzone przez wybitną parę znawców tej dziedziny: prof. Janusza Barty, który zmarł w 2021 roku, oraz prof. Ryszarda Markiewicza – kontynuatora tej fundamentalnej pracy. W książce uwzględniono stan prawny na 20 września tego roku.
Prof. Ryszard Markiewicz napisał we wstępie: „Dziesiąte wydanie tej książki zostało znacznie rozszerzone. Uwzględniono ostatnio transponowane do prawa polskiego dwie dyrektywy UE – 2019/789 i 2019/790, nowe polskie orzecznictwo sądowe i Trybunału Sprawiedliwości UE oraz aktualne dyskutowane problemy prawa autorskiego, a zwłaszcza autorsko prawne problemy sztucznej inteligencji oraz wynagrodzenia dla twórców. Spowodowało to, że publikacja nie ma charakteru jednolitego. W części utrzymany jest jej tylko podręcznikowy charakter, ale uzupełnienia są często bardzo pogłębione, wykraczając poza samo tylko wprowadzenie do prawa autorskiego”.
Jak informuje wydawca, książka w przystępny sposób przedstawia regulacje polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego. Prezentuje całość problematyki tej gałęzi prawa (łącznie z kwestiami organizacji zbiorowego zarządzania i sui generis ochrony baz danych) w świetle aktualnego orzecznictwa sądowego. Uwzględnia również analizę wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kontekście ich wpływu na stosowanie prawa polskiego.
Publikacja omawia w szczególności:
• pojęcie utworu w świetle prawa polskiego i prawa Unii Europejskiej,
• treść osobistych i majątkowych praw autorskich,
• autorskoprawne problemy sztucznej inteligencji,
• zasady właściwego redagowania umów z zakresu prawa autorskiego,
• stosowanie prawa autorskiego w internecie,
• roszczenia z tytułu naruszenia praw autorskich.