Wtorek, 11 sierpnia 2020

Książka “Dziewiętnastoletni marynarz” Małgorzaty Karoliny Piekarskiej zostanie przeniesiona do sieci w postaci projektu filmowego. Projekt jest realizowany w ramach stypendium “Kultura w sieci”.

Publikacja ukazała się w 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna. Zawiera przeszło 70 listów do rodziców pisanych przez Zbigniewa Piekarskiego (1905-1924), ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie, a prywatnie stryjecznego dziadka autorki. Nakład publikacji jest dawno wyczerpany. Nigdy nie było sprzedaży w postaci e-booka. Tymczasem do autorki co jakiś czas zgłaszają się czytelnicy zainteresowani treścią publikacji.

W 2020 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało aktorowi Zacharjaszowi Muszyńskiemu trzymiesięczne stypendium artystyczne w kategorii “film” w ramach projektu “Kultura w sieci”. Projekt realizowany jest w ramach tego stypendium. Scenariusz i reżyseria to praca Zacharjasza Muszyńskiego i Małgorzaty Karoliny Piekarskiej.

Wizualnie w rolę Zbyszka wcielił się Zachariasz Muszyński. Ze względu na fakt, że aktor obdarzony jest głębokim bas-barytonem, który stanowczo nie pasuje do dziewiętnastolatka, głosu Zbyszkowi użyczył jego cioteczno-stryjeczny prawnuk – Maciej Szymczak.

Filmy współczesne kręcono używając iPhone 11pro, a montowano w programie DaVinci Resolve, czym zajęła się Małgorzata Karolina Piekarska.

Fotografie bohatera i jego rodziny pochodzą z prywatnych zbiorów Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, podobnie jak dokumenty i niektóre pocztówki. Zdjęcia ze Szkoły Morskiej w Tczewie pochodzą ze zbiorów Polona.pl, podobnie jak niektóre pocztówki. W kilku filmach wykorzystano fragmenty filmu z 1926 roku pt. “Zew morza” w reżyserii Henryka Szaro. To jedyny film, w którym “zagrał” statek szkolny “Lwów”, na którym pływał autor listów. Materiał został udostępniony dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu (FINA).

Kolejne odcinki udostępniane są na stronie http://19.zmuszynski.eu/ 

Podaj dalej
Autor: ET