Poniedziałek, 8 kwietnia 2024
Polska reprezentacja

Od 8 do 11 kwietnia odbywa się 61. edycja Targów Książki Dziecięcej w Bolonii.  Ta czołowa w świecie wydawniczym impreza nie tylko jest miejscem spotkań branżowych, nawiązywania relacji biznesowych, ale też daje możliwość dokładnego przyjrzenia się ofercie wydawców literatury dziecięcej i młodzieżowej z różnych zakątków globu.

Wśród wystawców znalazło się 38 wydawnictw z Polski, które zaprezentują się na polskim stoisku, organizowanym przez Instytut Książki. Wśród gości tegorocznej edycji znaleźli się m.in. Tina Oziewicz, Aleksandra Zając, Piotr Karski, Marek Kamiński.

Podczas targów uhonorowany zostanie Piotr Karski za książkę „Złapię cię! Tutu i pojazdy”, która otrzymała jedno z trzech wyróżnień („Special Mention”) przyznanych w kategorii książek dla najmłodszych dzieci („Toddlers”) w ramach prestiżowej Bologna Ragazzi Award.

Już po raz pięćdziesiąty ósmy odbędzie się w Bolonii także doroczna wystawa prac ilustratorów książek dla dzieci z całego świata. W tym roku zaprezentuje się na niej Aneta Łukiańska. Międzynarodowe jury Illustrators Exhibition 2024 spośród 3520 zgłoszeń z 81 krajów wybrało 79 ilustratorek i ilustratorów, których prace będą prezentowane podczas tegorocznych 61. Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii. Obok pracy Anety Łukiańskiej na wystawie znajdą się ilustracje artystów z 31 krajów świata.

W ramach wystawy The BRAW Amazing Bookshelf zaprezentowanych zostanie sto najpiękniejszych książek wydanych w ubiegłym roku, w tym pięć poniższych pozycji polskich autorek i autorów:

  • ,,Butelka”; tekst Artur Gębka, ilustracje Agata Dudek (Wydawnictwo Widnokrąg)
  • ,,Pa, pa baloniku!”; tekst Agata Loth-Ignaciuk, ilustracje Małgorzata Nowak (Wydawnictwo Druganoga)
  • „Malote” Marianny Oklejak (Wydawnictwo bookolia z Hiszpanii)
  • ,,Jedzcie dzieci, czyli przecinek i spółka”; tekst Elżbieta Pałasz, ilustracje Dominika Czerniak-Chojnacka (Wydawnictwo Dwie Siostry)
  • ,,Ziemianie”; tekst Ewa Solarz, ilustracje Robert Czajka (Wydawnictwo Druganoga)

Ponadto w panelach dyskusyjnych podczas targów wezmą udział Anna Zdrojewska-Żywiecka z wydawnictwa Mamania (panel „Pisa in Bologna. How to fight low reading skills, organizowany przez EURead, którego członkiem jest Instytut Książki) i Magdalena Kłos-Podsiadło z wydawnictwa Wytwórnia (panel „The publishing of picture books between independence and militancy”).

W 2023 roku wydarzenie świętowało swoje 60-lecie niezwykle udaną edycją, która przyciągnęła 1 456 wystawców z 90 krajów i regionów świata oraz 28 894 odwiedzających profesjonalistów.

Targom towarzyszą International Kids Licensing Days (IKLD) – trzydniowe dyskusje panelowe na temat najnowszych trendów w licencjonowaniu i publikowaniu. Zaplanowano sesje poświęcone grom, sztucznej inteligencji i adaptacji książek do formatów audiowizualnych. Będą też spotkanie poświęcone jubileuszom takim jak 50 lat Hello Kitty i 35 lat Elmera.

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: BCBF, Instytut Książki