Czwartek, 16 maja 2024

Od 16 do 19 maja na PGE Narodowym w Warszawie odbywają się Targi Książki i Mediów Vivelo. Wydarzenia targowe podzielone są na tematyczne strefy.

Gościem Honorowym Targów jest Finlandia. Odwiedzający strefę #Finlandia będą mogli lepiej poznać kulturę, tego kraju, zobaczyć elementy codziennego życia Finów, wejść do pokoju Muminków, zagrać w MÖLKKY czy porozmawiać z Päivi Laine, Ambasador Finlandii. Zaplanowano wiele spotkań z pisarzami, ale również z założycielami fińskiej wioski Kalevala oraz Janne Ahonenem – mistrzem świata, skoczkiem narciarskim.

Na targach pojawią się: Krzysztof Gawkowski – wicepremier, minister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa (w rozmowie z Janem Złotorowiczem pochyli się nad obecnością kryminałów na politycznych salonach oraz weźmie udział w debacie nt. zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji), oraz Szymon Hołownia –marszałek Sejmu, dziennikarz, pisarz, publicysta, prezenter telewizyjny i działacz społeczny (będzie promować leksykon dla dzieci „40 haseł o demokracji” z tekstem socjolożki Marii Środoń i z ilustracjami Adama Wójcickiego), a także prezydent Aleksander Kwaśniewski, prof. Jerzy Bralczyk, Maciej Orłoś, Jarosław Kuźniar, Ałbena Grabowska, Teresa Godlewska – która w swoim życiu była i milionerką i bankrutką, Joanna Kuciel-Frydryszak, Radosław Piwowarski, Sławomir Koper, Anna Rozenberg, Ryszard Ćwirlej, Emilia Dziubak, Cezary Harasimowicz czy Zbigniew Janas.

Autorki i autorzy literatury Young Adult & New Adult będą podpisywać książki na płycie głównej PGE Narodowego, wśród nich m.in.: Julia Żugaj i Przemek Corso, Agata Polte, Aleksandra Kondraciuk, Aleksandra Negrońska, Izabella Nowaczyk, Jessica Foks, Joanna Balicka, Zuzanna Bandosz, Julia Brylewska, Julia Popiel, Katarzyna Barlińska, Marta Łabęcka, Monika Rutka, Vela Szulwińska, Weronika Plota, Julia Kubicka, Martyna Keller, Weronika Ancerowicz i Weronika Anna Marczak.

Strefa #Audio to przestrzeń umożliwiająca zanurzenia się w świecie słuchowisk, seriali audio i podcastów. Anna Senkara – prowadząca Dzień Dobry TVN i autorka podcastu „Royalsi” – opowie, co słychać w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Tomasz Raczek porozmawia z drem ekonomii i finansów Jackiem Kotarbińskim o jego najnowszej książce. Z kolei Jarosław Kuźniar poprowadzi spotkanie na temat strategicznej komunikacji audio. O audioserialu grozy „Pomiędzy” opowiedzą Bracia Miłoszewscy – Zygmunt i Wojciech oraz Filip Kosior. Najbardziej Rozkoszny kucharz świata opowie o kulinarnych odkryciach i gotowaniu a nad polskim millenium pochyli się Podcastex. Rozmowę o polskich latach 90. i 00. poprowadzi Kamil Bałuk. O wyzwaniach współczesnego człowieka i jego zdrowiu psychicznym porozmawiają dr Joanna Gutral i dr Asia Wojsiat (Podgórska), rozmowę poprowadzi Kaja Gołuchowska. A także: @bookovicz (Maks Kuznowicz), @tostyikawa (Karolina Barbrich), @kingaxvs (Kinga Marszałek) i wielu innych.

Z kolei w strefie #Psychologia psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz opowie o tym, jak nauczyć się ufać samej sobie, z kolei dr hab. Marek Binder pochyli się nad ewolucją ludzkiego mózgu, a prof. Tomasz Grzyb spróbuje znaleźć klucz do zrozumienia pokolenia Z. Zaplanowano spotkanie z Agnieszką i Grzegorzem Święch, którzy znaleźli się na liście Forbes 100 osób wspierających edukację seksualną w Polsce, z Katarzyną Kucewicz wokół książki „Waga z głowy” oraz z Karolem Jachymkiem, który przedstawi instruktaż poruszania się w cyfrowym świecie, w jakim dziś żyją dzieci. Odbędzie się wykład Marty Niedźwieckiej tworzącej podcast „O Zmierzchu”. Dr Aleksandra Piotrowska poprowadzi wykład na temat rozwoju mózgu nastolatka, dr hab. Jacek Wasilewski opowie, jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie. Z kolei Joanna Gutral pochyli się nad pułapkami psychowashingu. Dziennikarka Renata Kim przybliży zagadnienia związane z niebinarnością, czyli tożsamością płciową w której osoba nie czuje się ani mężczyzną ani kobietą albo czuje się po trochu jednym i drugim.

W strefie #Senior gdzie będzie możliwość wzięcia udziału w spotkanie z Radosławem Piwowarskim, autorem powieści „Lekcje seksu doktora Alzheimera”. Tutaj też odbędzie się spotkanie z Teresa Godlewską, autorką książki “Wpadnij po zastrzyk energii”, warsztat wokół książki “Wpół do świtu” Mariki Krajniewskiej i warsztat z Olgą Żukowicz skupiony wokół książki „Najlepsze przed tobą – O dojrzałej sztuce kochania”.

Strefa #Kryminał stanowić będzie połączenie praktycznej wiedzy z intrygującą rozrywką. Zaplanowano spotkanie z autorami bestsellerowych książek kryminalnych, na targach pojawią się m.in. Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz.

W strefie #LiveCooking będzie można spotkać autorów książek kulinarnych, a także zainspirować się oraz spędzić czas w towarzystwie pasjonatów gotowania i dobrego jedzenia.

Z kolei w strefie #Edukacja – dzięki synergii literatury z najnowszymi technologiami odwiedzający dowiedzą się, czy można zostać booktokerem jeszcze w liceum i czy – nie będąc pełnoletnim – można wydać książkę. Odbędą się dyskusje, czy sztuczna inteligencja zmienia edukację i czy współczesna szkoła oducza czytania.

Program dostępny jest na stronie: https://vivelo2024.exposupport.pl/program-strefy

Lista spotkań z autorami książek: https://vivelo2024.exposupport.pl/lista-spotkan

 

Podaj dalej