Czwartek, 20 stycznia 2022
Organizacje apelują do polskich europosłów

Parlament Europejski ma dziś, 20 stycznia, przyjąć akt o usługach internetowych. Głosowanie dotyczy aktu o usługach cyfrowych (DSA – Digital Services Act) i reguluje treści prezentowane w internecie, w tym mowę nienawiści, fake news, czy stosowanie algorytmów do przekazywania zindywidualizowanych treści – wskazuje “Rzeczpospolita”.

“Europa jest pierwszym kontynentem na świecie, który podjął się kompleksowej reformy naszej przestrzeni cyfrowej. Dzięki DSA i DMA (DMA – digital markets act – przyp. ET) mamy zamiar zreorganizować przestrzeń cyfrową na naszym rynku wewnętrznym, zarówno ze względów społecznych, jak i ekonomicznych. Stworzyć nowe ramy, które mogą stać się punktem odniesienia dla demokracji na całym świecie” – powiedział Thierry Breton, komisarz rynku wewnętrznego.

Nowe przepisy będą regulowały m.in. zasady usuwania nielegalnych towarów, usług lub treści w internecie; zabezpieczenia dla użytkowników, których treści zostały błędnie usunięte przez platformy; nowe obowiązki bardzo dużych platform dotyczące analizy ryzyka w celu zapobiegania nadużyciom ich systemów; środki w zakresie przejrzystości, w tym w odniesieniu do reklamy internetowej i algorytmów wykorzystywanych do rekomendowania użytkownikom treści.

W serwisie internetowym „Rzeczpospolitej” ukazał się apel Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego tego dziennika oraz wiceprezesa Izby Wydawców Prasy, o ochronę polskich wydawców i twórców w związku z pracami organów UE nad Aktem o usługach cyfrowych. Apel skierowany jest do polskich europosłów.

“Obiektywnie potrzebna regulacja niesie z sobą jednak kilka zapisów kontrowersyjnych. Newralgicznymi sprawami z perspektywy wydawców prasy są kwestie związane z prawem arbitralnego blokowania lub usuwania przez portale materiałów prasowych w oparciu o własne regulaminy i warunki. W efekcie to, co legalnie opublikowane w gazetach, może być zablokowane online, a portale – z mocy prawa – będą mogły wprowadzać cenzurę” – wskazuje Chrabota.

“Problematyczne są też nowe przepisy dotyczące reklamy i obowiązku uzyskania zgody internauty na jej wyświetlanie. Przepisy DSA idą w tym zakresie znacznie dalej niż ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Wprowadzenie przepisów da przewagę wielkim portalom, które działają w oparciu o systemy logowania z obligatoryjną akceptacją regulaminów, podczas gdy mniejsi wydawcy takich systemów nie posiadają.

Istotne jest zwrócenie uwagi na sprawy, które wciąż jeszcze się ważą. To relacja DSA do innych regulacji, m.in. dyrektyw z zakresu prawa autorskiego, które powinny – jako regulacje sektorowe – być stosowane w pierwszej kolejności. To także obowiązki platform w zakresie usuwania pirackich treści czy obowiązki sprawozdawcze”.

 

18 stycznia list do polskich europosłanek i europosłów skierowała Polska Izba Książki:

Toczy się głęboka dyskusja nad ostateczną treścią Digital Services Act. Europejska branża wydawnicza skupiona w FEP i my w Polsce z niepokojem śledzimy rozwój sytuacji. Mając na względzie interesy twórców i producentów treści apelujemy o uwzględnienie w głosowaniu następujących przesłanek:

– Stay-up: Sprzeciwiamy się poprawkom, które pozwoliłyby nielegalnym treściom pozostać w sieci, mimo że zostały odpowiednio zgłoszone do platformy. Jest to sprzeczne z celami DSA i zobowiązaniami prawnymi platform.

– Pozostawienie w spokoju: Popieramy poprawkę stwierdzającą, że platformy powinny zapewnić, że nielegalne treści, które zostały usunięte, nie mogą być ponownie załadowane, odzwierciedlając ostatnie orzecznictwo TSUE.

– KYBC: Popieramy poprawki, które rozszerzają obowiązek Know Your Business Customer, aby zapewnić, że komercyjne nielegalne podmioty nie mogą korzystać z podstawowych usług online (hosting, płatności, itp.) pod fałszywą tożsamością.

– Wyszukiwarki: Sprzeciwiamy się części poprawki, która wprowadza w błąd co do systemu odpowiedzialności wyszukiwarek, zagrażając zakresowi ich obowiązków w zakresie zwalczania nielegalnych treści.

– Zaufane podmioty zajmujące się flagowaniem: Popieramy poprawkę zapewniającą poszczególnym podmiotom praw autorskich możliwość uzyskania statusu zaufanych podmiotów oflagowujących, na podstawie ich wiedzy i dokładności ich ogłoszeń.

– Pomocniczość: Sprzeciwiamy się poprawce, która uniemożliwiłaby usuwanie nielegalnych treści i stron internetowych na poziomie hostingu, zanim użytkownik końcowy złożyłby wniosek o usunięcie.

– Zwolnienia: Sprzeciwiamy się poprawkom rozszerzającym (i tak już duże) zwolnienia z niektórych obowiązków wynikających z DSA na usługi non-profit, repozytoria naukowe i edukacyjne.

– Zautomatyzowane narzędzia: Sprzeciwiamy się poprawkom zabraniającym stosowania zautomatyzowanych narzędzi do moderacji, pomimo ich skuteczności.

Będziemy wdzięczni za poparcie poprawek 482, 510, 512, 514, 515 i 516 oraz za głosowanie przeciwko poprawkom 207, 460, 461, 462, 503, 519, 540 i drugiej części poprawki 24.

Zachęcamy z całego serca do zabierania głosu na spotkaniach Państwa grup, aby grupa poparła powyższe priorytety lub przynajmniej dała posłom wolny głos.

Wspólny list w sprawie Aktu o usługach cyfrowych do europosłanek i europosłów skierowały: Kreatywna Polska, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Izba Wydawców Prasy, ZAIKS, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Producentów Audio Video, Stowarzyszenie Dystrybutorów Filmowych, Stowarzyszenie Sygnał i Polskie Stowarzyszenie Montażystów, Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych.

W piśmie wskazano, że uczestniczący w pracach Komisji znacząco odeszli od pierwotnej koncepcji, wyrażającej się w haśle użytym przez komisarza Thierrego Bretona przy prezentacji DSA, iż to co „nielegalne w świecie offline powinno być uznawane za nielegalne także w świecie online”. “Przyjęte poprawki wyraźnie zmierzają do jeszcze większego uprzywilejowania pozycji platform cyfrowych wobec tradycyjnych nadawców telewizyjnych, czy operatorów VoD”. W liście opisano najbardziej szkodliwe zmiany wynikające z raportu Komisji IMCO oraz wskazano rekomendacje środowisk twórczych w przedmiocie sposobu głosowania na posiedzeniu plenarnym.

Pełna treść listu: Digital Services Act – stanowisko polskiej branży kreatywnej przed głosowaniem w PE

DSA po przyjęciu przez Parlament Europejski trafi do tzw. trilogu, podczas którego parlament wraz z Komisją Europejską i Radą Europejską wypracuje ostateczny tekst regulacji, która zacznie obowiązywać w 2024 roku.

Podaj dalej
Autor: ET