Poniedziałek, 22 czerwca 2020
Czytelnik wyda drugą część wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej

Marian Sewerski, prezes Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik, poinformował Bibliotekę Analiz, że w piątek 19 czerwca w siedzibie wydawnictwa została zawarta umowa wydawnicza na drugą część wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej w opracowaniu Rafała Skąpskiego.

W ubiegłym roku ukazała się pierwsza część wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej w opracowaniu wnuka autorki Rafała Skąpskiego zatytułowana „Dziwne jest serce kobiece… Wspomnienia galicyjskie”. Wstęp do książki autorstwa Rafała Skąpskiego publikowany był też w suplemencie do „Kwartalnika Literackiego Wyspa” nr 4/2019.

Książka była wzbogacona wypowiedziami Wiesława Myśliwskiego, Józefa Hena i Eustachego Rylskiego. We wspomnieniach występują liczni przedstawiciele rodzin ziemiańskich: Odrowążów-Pieniążków, Skąpskich, Pobóg-Ruszkowskich, Dyakowskich i wielu innych. Uzupełnieniem są starannie opracowane tablice genealogiczne powiązanych rodzinnie rodów.

Pierwsza część wspomnień opublikowanych przez wydawnictwo „Czytelnik” zyskała nominację do Nagród Historycznych Polityki za rok 2019 w kategorii „Pamiętniki, relacje, wspomnienia”. Tytuł ten zajęła również wysokie miejsce w konkursie na książkę roku o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, którego rozstrzygnięcie odbyło się podczas II Sądeckich Targów Książki w Krynicy-Zdroju. Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” uhonorowała tę pozycję nagrodą „Książka Miesiąca” w październiku ubiegłego roku, a następnie uznała ja za „Wydarzenie edytorskie roku 2019” w trakcie Gali Nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w lutym tego roku.

Pierwsza część kończy się w roku 1920, a obejmuje lata od urodzenia autorki w 1881 roku, która jednak w pewnych reminiscencjach cofa się do początku XIX wieku, opisując historię swojej rodziny i rodziny swojego męża.

Rafał Skąpski poinformował Bibliotekę Analiz, że druga część wspomnień obejmuje lata 1920-1945. W roku 1920 autorka z mężem i dziećmi opuszcza Sądecczyznę, na której spędziła blisko 20 lat i kolejne niemal 20 lat spędza na Pomorzu .

– Następnie jest bardzo dramatyczny moment na jesieni 1939 roku, gdzie oboje moich dziadkowie – w różnych terminach – są aresztowani i przebywają po kilkanaście dni w  więzieniu. Areszt nie był długi, ale każdy dzień nie był pozbawiony dramaturgii, grozy i niepewności. Później dziadkowie przedzierają przez Mazowsze do Generalnej Guberni, do swojego najstarszego syna Antoniego, i spędzają okres okupacji pod Krakowem w majątku, którego był zarządcą – powiedział autor opracowania.

– Nowa książka ukaże się pod niezmienionym tytułem „Dziwne jest serce kobiety…”, lecz podtytuł będzie inny – nie „Wspomnienia galicyjskie”, tylko będzie oddawał treść tej książki. Nie jest jeszcze ustalony, ale będę sugerował wydawcy: „Wspomnienia pomorskie i okupacyjne”. Zobaczymy – dodał Rafał Skąpski.

Książka ma się ukazać między lutym a majem przyszłego roku, przed Warszawskimi Targami Książki, które odbędą się tradycyjnie w maju, jak zapewnia Rafał Skąpski, który jest prezesem zarządu spółki Targi Książki.

– Jest też materiał na trzecią część wspomnień, choć będzie to zapis krótszy, ale obejmuje okres, kiedy moi dziadkowie żyli w nowej rzeczywistości. Dziadek był zawodowo aktywny jeszcze przez 5 lat, potem przyszła śmierć dziadka i samotność autorki. Tekst jest może coraz mniej emocjonalny i jest mniej ciekawych zdarzeń, a zawiera wiele refleksji nad odchodzeniem, nad chorobą, na starością. Być może uznamy, że coś jeszcze z tego może interesować czytelnika – stwierdził Rafał Skąpski.

Na zdjęciu od lewej: Rafał Skąpski, Anna Rucińska, dyrektor ds. wydawniczych Czytelnika, i Marian Sewerski, prezes wydawnictwa, tuż po podpisaniu umowy

Podaj dalej
Autor: (pd), fot. Czytelnik