Poniedziałek, 26 września 2022
Gala 33. MFKiG

Podczas 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi odbyła się gala, podczas której wyróżniono twórców ze świata komiksu.

W konkursie na projekt publikacji komiksowej przyznano następujące nagrody:

Grand Prix – Katarzyna Witerscheim (scen. i rys.), „Heksa”
I miejsce – Łukasz Pawlak (scen. i rys.), „Niezwykły Jan Paweł”
II miejsce – Unka Odya (scen. i rys.), „Brom 2.5 / Brom XXX”
III miejsce – Piotr Szulc (scen.) i Jakub Babczyński (rys.), „Gdy już trafimy na nasze wyspy”

W konkursie na najlepszy polski album komiksowy nagrodę przyznało dwóm komiksowym dziełom:

  • „Zasada Trójek”, scen. i rys. Tomasz Spell Grządziela, wyd. Kultura Gniewu
  • „Wydział 7” (seria), Tomasz Kontny i Marek Turek (scen.), Krzysztof Budziejewski i Wojciech Stefaniec (rys.).

Ponadto podczas gali przyznano dwa szczególne laury. Egmont Polska został uznany najlepszym wydawcą komiksów w Polsce. To prestiżowe wyróżnienie trafiło do oficyny już po raz szósty.

Nagrodę dla najlepszego wydawcy odebrał Tomasz Kołodziejczak – dyrektor działu komiksów i gier w wydawnictwie Egmont. Jurorzy podkreślali, że tegoroczna nagroda została przyznana m.in. za rozwijanie oferty komiksów dla dzieci.

– Jest nam bardzo miło, że jury doceniło naszą pracę na rzecz komiksu dziecięcego. Od lat systematycznie rozwijamy ten segment naszej oferty. Organizujemy konkurs im. Janusza Christy na komiks dla dzieci dla polskich twórców. Wydajemy popularne i nagradzane serie europejskie – humorystyczne, przygodowe, fantastyczne, obyczajowe. Uruchomiliśmy nową linię „Mój pierwszy komiks 5+” z rysunkowymi opowieściami dla najmłodszych. Wspieramy i edukujemy media, księgarnie i biblioteki. Dla wydawnictwa Egmont to, oczywiście, bieżąca aktywność wydawniczo-biznesowa, ale w dłuższej perspektywie, działanie wspierające czytelnictwo i kształtujące przyszłych fanów „dorosłych” komiksów, budujące kulturę komiksową i ważne dla całego rynku podkreśla Tomasz Kołodziejczak.

Podczas gali została również wręczona przez przedstawicieli Fundacji „Kreska” nagroda im. Janusza Christy „Złoty Puchar”. W tym roku trafiła do Arkadiusza Salamońskiego, który jest odpowiedzialny za renowację kolorystyczną plansz i okładek między innymi w „Złotej Kolekcji. Kajko i Kokosz”. Fundacja „Kreska” przyznaje ją za szczególne osiągnięcia na polu popularyzacji twórczości Janusza Christy.

Fundacja Kreska zaś została nagrodzona nagrodą im. Papcia Chmiela „Doktorat Humoris Causa” za zasługi dla polskiego komiksu.

Podaj dalej
Autor: W