Piątek, 27 stycznia 2023
„Polowanie na ćmy” na podstawie „Pogromu 1905″

Wiosną TVP 1 pokaże serial „Polowanie na ćmy”,  który powstał na podstawie głośnej i wielokroć nagradzanej powieści Wacława Holewińskiego „Pogrom 1905″ (wydawnictwo Zysk i S-ka). Ukazuje dzieje Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami. Koncentruje się na kolejach losów dwu kobiet, które w świetle rewolucyjnych nastrojów i burzliwych wydarzeń pragną zmienić swoje dotychczasowe życie.

Autor powieści tak opisuje swoje wrażenia: „Widziałem wersję surową kilka miesięcy temu. Teraz to zupełnie inny, o niebo lepszy (ale tego się przecież spodziewałem) film. Jest więcej niż dobry, bez wątpienia budzi emocje. Czy może być coś dla filmu ważniejszego? Warszawa 1905 roku, mieszanina języków: polski, rosyjski, jidisz. Nieznany epizod z historii Warszawy. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć: takiego filmu w polskim kinie jeszcze nie było” – napisał w mediach społecznościowych Wacław Holewiński.

Bedzie też film kinowy, ale jak się okazuje najpierw serial..” – skomentował.

W głównych rolach zobaczymy: Sonię Mietielicę („Stulecie Winnych”), Monikę Krzywkowską („Odwróceni. Ojcowie i córki”, „39 i pół tygodnia”) oraz Piotra Nerlewskiego („Wojenne dziewczyny”, „Za marzenia”). W obsadzie pojawią się także m.in.: Daria Polunina, Karolina Rzepa, Przemysław Stippa i Piotr Siwek.

Scenariusz i dialogi napisały Katarzyna Tybinka i Anna Gabryś.

Zdjęcia są autorstwa Macieja Lisieckiego, a reżyserem jest Michał Rogalski.

“Rewolucja roku 1905 zapisała się w polskiej literaturze przede wszystkim za sprawą twórczości Andrzeja Struga, Wacława Berenta oraz Henryka Sienkiewicza. Mam na myśli oczywiście „Historię jednego pocisku”, „Oziminę” oraz „Wiry”. Nie wątpię, że niniejsza powieść dołączy do tego zacnego grona. Pisarz koronkowo utkał fabułę z wydarzeń autentycznych oraz kreowanych. Czytając poszczególne rozdziały – a jest ich 52 i to jeszcze nie wszystko, zważywszy na wieńczący prozę dopisek „koniec tomu I” – nie dostrzega się szwów dzielących realia od fabuły” – pisał Tomasz Zapert w recenzji “Pogromu 1905” na łamach “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” nr 5/2018.

Podaj dalej
Autor: ET