Czwartek, 24 lipca 2003
Nadal wyraźnie odstajemy od krajów najbardziej rozwiniętych - dwu do pięciokrotnie - pod względem poziomu nasycenia gospodarstw domowych komputerami podłączonymi do sieci. Pomijając same koszty sprzętu komputerowego oraz dodatkowo konieczność jego wymiany, (dobry komputer sprzed 4 lat, na którym piszę jest 6 razy wolniejszy, ma standardowo 8 razy mniejszą pamięć operacyjną i 40 razy masową - dysk twardy - niż komputer nowy, a realnie kosztował dwa razy tyle), usługi telekomunikacyjne w Polsce, jak wiadomo, należą do najdroższych na świecie. Kiedy nastąpi uwolnienie Polski od monopolu TP S.A. prawdopodobnie nastąpi znaczny spadek cen połączeń. O ile już obecnie "internetyzacja" kraju następuje w tempie wykładniczym, to w ciągu kilku lat nasycenie łączami internetowymi będzie bliskie standardom rozwiniętego świata. Konsekwencją będzie (a właściwie już jest) konflikt producentów nagrań muzycznych z użytkownikami Internetu ściągających za darmo nagrania muzyczne i odtwarzających je bezpośrednio z sieci. W powietrzu "wisi" kwestia masowego rozpowszechniania filmów w Internecie. Rzecz dotyczy także encyklopedii i słowników. Encyklopedia papierowa, cyfrowa, sieciowa Jeżeliby traktować Internet, jako zagrożenie albo przynajmniej poważną konkurencję dla książki w jej tradycyjnym kształcie, to w przypadku publikacji słownikowo-encyklopedycznych to zagrożenie mogłoby chyba wydawać się największe - z powodu ogromnych walorów użytkowych jakie charakteryzują publikację sieciową (nie dotyczy to, na przykład, powieści czy traktatu filozoficznego, które raczej tracą niż zyskują na nadaniu postaci cyfrowej). Dlatego też pojawianie się w sieci kolejnych, encyklopedii, słowników i leksykonów działających on-line każe zapytać o sens wydawania takich książek w formie zwykłej. Oraz kupowania... Publikacje internetowe mają praktycznie nieograniczoną objętość; wielorakie możliwości przeszukiwania; dają wielką szybkość dostępu; proste kopiowanie i powielanie fragmentów; przetwarzanie; dzięki linkom możliwość drążenia tematu poprzez błyskawiczny dostęp w sieci do innych publikacji go dotyczących; stałą aktualizację bez angażowania użytkownika, nie trzeba gromadzić zasobów w domu czy biurze, bo w każdej chwili dowolna publikację można ściągnąć błyskawicznie z sieci… Czy z czasem, młodsze pokolenie bez zahamowań i poczucia straty sięgać będzie wyłącznie po sieciowe publikacje w postaci cyfrowej? Oferta Wg danych z Poznańskiej Księgarni Naukowej "Kapitałka", rynek książki oferuje obecnie grubo ponad sto woluminów w dziale "encyklopedie" oraz ponad 600 w dziale "słowniki i leksykony" (łącznie z językowymi). To jest około 40 tytułów encyklopedii (w szeregu przypadkach wielotomowych) oraz 300-400 słowników i leksykonów. Uwzględniając …
Wyświetlono 25% materiału - 362 słów. Całość materiału zawiera 1449 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się