środa, 2 września 2020

Prof. Ewa Thompson, czołowa amerykańska slawistka i promotorka kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych, otrzymała nagrodę Transatlantyk przyznawaną przez Instytut Książki.

 „Ta nagroda jest dla mnie sygnałem, że od pewnego czasu instytucje promujące polską kulturę nastawione są na coś bardziej trwałego niż okazjonalne przemówienia i wystawy. Śledziłam jej losy przez parę ostatnich lat i uważam, że była ona przyznawana osobom, które rzeczywiście próbują przybliżyć zagranicznym środowiskom kulturalnym szeroki wachlarz polskiego piśmiennictwa, a nie tylko najnowsze produkcje celebrytów” – powiedziała laureatka.

„Pani profesor Ewa Thompson od wielu lat propaguje kulturę polską w Stanach Zjednoczonych. Nie do przecenienia jest jej rola jako opiekuna młodych polskich naukowców przebywających w USA, w tym na jej uniwersytecie w Houston. Profesor jest przykładem, że »tłumaczyć« polską kulturę dzisiaj można w sposób dosłowny, ale też tak jak czyni to Ona od kilkudziesięciu już lat, a więc wydając pisma, pisząc książki i artykuły, pełniąc funkcję mecenasa” – oświadczył członek kapituły nagrody, prof. Maciej Urbanowski.

Ewa Thompson (ur. 23 VIII 1937) jest emerytowanym profesorem slawistyki Uniwersytetu Rice’a, na którym nie tylko wychowała kolejne pokolenia slawistów, lecz także redagowała (od 1981 do 2018 roku) periodyk „Sarmatian Review”, w którym tematyka słowiańska jest zasadniczym wątkiem. Na łamach „Sarmatian Review” publikowane są przekłady z literatury polskiej, artykuły o polskiej kulturze oraz teksty naukowe dotyczące kultury, historii i społeczeństw narodów słowiańskich.

Wśród szczególnych zasług profesor Thompson należy wymienić także monografię o Gombrowiczu w języku angielskim (Boston: Twayne 1979), liczne prace poświęcone związkom Polski i Rosji, wieloletnią działalność w Fundacji Kościuszkowskiej w ramach programu wymiany, który umożliwiał polskim humanistom wykłady i promocję polskiej kultury na prestiżowych amerykańskich uczelniach (do tego grona zaliczają się m. in obecny ambasador RP w USA prof. Piotr Wilczek; prof. Andrzej Nowak, prof. Andrzej Waśko, prof. Dariusz Skórczewski), wprowadzenie do dyskursu naukowego w Polsce tematyki postkolonialnej (jej interpretacja tego zjawiska umożliwiała nowatorskie ujmowanie historii kultury Europy Środkowej czy Rosji).

Działalność profesor Thompson docenił Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie, honorując ją w roku 2015 nagrodą za upowszechnianie kultury i literatury polskiej w świecie.

Transatlantyk przyznano w tym roku po raz szesnasty. Z uwagi na pandemię COVID-19 i ograniczenia w lotach międzykontynentalnych, uroczyste wręczenie nagrody laureatce odbędzie się w czasie gali, którą Instytut Książki zorganizuje w 2021 roku.

Transatlantyk to przyznawana dorocznie nagroda Instytutu Książki dla wybitnego ambasadora literatury polskiej za granicą. Jej laureatem może zostać tłumacz, wydawca, krytyk bądź animator życia kulturalnego.

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Instytut Książki