Wtorek, 28 maja 2024

W poniedziałkowe upalne popołudnie uczestnicy spotkania z autorem Feliksem Falkiem znaleźli chłód i ukojenie w murach Starej Prochowni. W zaciemnionej sali naturalna klimatyzacja sprzyjała ożywionemu spotkaniu i rozmowom wokół książki „Kalwaria. Czy Pasję można wyreżyserować?”. Spotkanie poprowadzili Miłka Skalska i Artur Wolski.

– Dokładnie rok temu pojawiła się moja pierwsza książka w wydawnictwie Lira pt. „Gmach”. „Kalwaria” wygląda na kontynuację, patrząc na okładkę i mierząc się z treścią i chyba muszę napisać trzecią… – stwierdził autor.

A wydawca Marek Jannasz odpowiedział. – Na to liczymy, taki był zamysł.

Okładki tej, jak i poprzedniej książki zaprojektowała Magdalena Wójcik.

Od książki „Kalwaria. Czy Pasję można wyreżyserować” trudno się oderwać, narracja w wykonaniu sześciu uczestników, jest wciągająca, spójna, dowcipna.  Czytelnik już po przeczytaniu pierwszych stron czuje, że przedstawia ona inną rzeczywistość mechanizmów medialnych, ambicji ludzi angażujących się w takie projekty, odsłania ludzkie możliwości, ich brak, poszukiwanie sensu poprzez zmierzenie się z zagadką śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Autor pokazuje, że jest nie tylko zdolnym reżyserem – opowiadaczem w filmie, na ekranie, lecz świetnie radzi sobie w powieści, która daje czytelnikowi, jeśli chodzi o stworzenie własnych obrazów, duże możliwości, stworzenie intymnego jednoosobowego kina. Feliks Falk napisał powieść gotową do przeniesienia w świat filmu. Czy zostanie to wykorzystane przez branżę filmową? Nie wiem. Szczerze, mnie bardzo odpowiada moja osobista wersja filmowa Kalwarii Feliksa Falka, którą stworzyła moja wyobraźnia.

Polecam tę lekturę i czekam na kolejny tom tryptyku.

M.J. Berwid

Feliks Falk – reżyser i scenarzysta, jedna z czołowych postaci polskiego kina. Także malarz i grafik. W dorobku reżyserskim są m.in.: „Wodzirej”, „Szansa”, „Samowolka”, „Komornik”, „Joanna”, W 2021 roku opublikował autobiografię pt.: „Wodzirej i inni. Rozmowa z samym sobą”, a w 2023 roku ukazał się debiut prozatorski „Gmach”.

 

 

Podaj dalej