Poniedziałek, 8 lipca 2024

Po raz piąty w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się Festiwal Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych „Między Bajki Włożyć” organizowany przez Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia”, Miejską Bibliotekę Pedagogiczną – Oranżerię Kultury w Lidzbarku Warmińskim oraz Hotel Krasicki.

Wydarzenia festiwalowe potrwają od 11 lipca do połowy września, a w programie znajdą się m.in. wystawy, spotkania autorskie, warsztaty, Czytanie w Altanie.

W programie wydarzenia dla Dużych i Małych:

czwartek 11 lipca

godz. 12.00 i 16.00 – warsztaty, które poprowadzi znakomita, warmińska Artystka Angieszka Markowicz, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Brała udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych Polska, Egipt, Indie, Jordania, Turcja, Litwa, USA.  W 2019 została stypendystką Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie sztuk wizualnych. Markowicz uhonorowano tytułem „Talent Roku 2020”. W roku 2022 otrzymała Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych. Następnie została laureatką “Złotej dziesiątki” kobiet sukcesu Warmii i Mazur 2022 r. za promowanie kultury i dbanie o dziedzictwo warmińskie. Otrzymała I miejsce za koszulkę „O Warmio moja miła” w konkursie „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2022” w kategorii „Mikołaj Kopernik Wybrał Warmię”.

Prowadzone przez nią zajęcia zatytułowane są „Witajcie w naszej bajce, witajcie na Warmii, witajcie na Festiwalu”. W czasie zajęć zajmiemy się twórczym przekształceniem festiwalowych symboli i wykonaniu ich w rozmaitych technikach na różnorodnych materiałach. Nie zabraknie także akcentów warmińskich, bo wszak w stolicy Warmii odbywa się nasz Festiwal.

12.00 – zajęcia dla dorosłych z niepełnosprawnościami

16.00 – zajęcia dla Dużych i Małych, turystów, lidzbarczan i ich gości.

Piątek 12 lipca

O godz. 16 – spotkanie z Katarzyną Stanny, absolwentką Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, studiów podyplomowych w Instytucie Historii UW oraz Instytutu Francuskiego w Warszawie. Jest pełnomocniczką ds. studiów niestacjonarnych Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP, gdzie od 2009 roku prowadzi Pracownię Obrazowania dla Mediów. Wykładała w Warszawskiej Szkole Filmowej, B. Lindy i M. Ślesickiego, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Polskiej Akademii Nauk. Przez 10 lat wspólnie z Ojcem – prof. Januszem Stannym prowadziła Pracownię Ilustracji w Akademii Humanistyczno Ekonomicznej w Łodzi. Zajmuje się grafiką użytkową, fotografią i pracą naukową. Członkini Zarządu ZAiKS-u oraz Rady Ekspertów Ośrodka Dialogu i Analiz THINKTANK. Swoje prace prezentowała na 29 wystawach indywidualnych malarstwa, grafiki, fotografii, ilustracji i biżuterii oraz na ponad 80 wystawach zbiorowych w Polsce, Francji, Niemczech, Luksemburgu i Chinach. Jest laureatką wielu ogólnopolskich nagród i wyróżnień: Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrody Rektora ASP w Warszawie w 2015 i w 2019 roku.

Na spotkaniu Katarzyna Stanny zaprezentuje swoją niedawno wydaną, pachnącą jeszcze farbą drukarską, książkę „Janusz Stanny i Teresa Wilbik w Królestwie Ilustracji”. Opisuje w niej życie swoich Rodziców – znakomitych grafików i ilustratorów książek oraz swoje wspomnienia z nimi związane. A wszystko dzieje się na pasjonującym tle losów powojennej Warszawy. Jest to bogato ilustrowana opowieść o całej epoce polskiej kultury i sztuki, zachwycająca żywym językiem i bogactwem wykorzystanych źródeł.

Poza prezentacją książki istotnym akcentem Inauguracji będzie otwarcie wystawy „Janusz Stanny Dzieciom” prezentujące wybór prac Artysty, które znalazły się w znanych i lubianych książkach dla dzieci a także książki przezeń napisane. Dla Dużych będzie to znakomita okazja aby obejrzeć oryginały ilustracji pamiętanych z lat dzieciństwa.

Więcej informacji na FB Oranżerii Kultury i Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia”.

Podaj dalej
Autor: ET