Piątek, 7 sierpnia 2020
Ostatni tydzień sierpnia

Tegoroczna edycja Miasta Słowa odbędzie się w dniach 24 – 30 sierpnia. To edycja wyjątkowa – obchodzimy 15-lecie Nagrody Literackiej Gdynia. Z tej okazji program Festiwalu jest szczególnie bogaty, na czytelników czekają różnorodne wydarzenia: spotkania i panele dyskusyjne z udziałem nominowanych oraz zaproszonych pisarzy i pisarek, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty i spotkania dla dzieci czy wystawa plakatu promującego czytelnictwo. Jak co roku bardzo istotnymi elementami programu będą spotkania z nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia, a w ostatni dzień festiwalu już z laureatami.

Wyjątkowo dużo będzie też premier i nowości wydawniczych, gościć będziemy między innymi: Manuelę Gretkowską, Mikołaja Grynberga, Katarzynę Nosowską, Zygmunta Miłoszewskiego, Dorotą Masłowską, Marka Niedźwieckiego czy Martę Dymek. Najważniejszym koncertem festiwalu będzie występ zespołu Bisz/Radex.

Niemal wszystkie wydarzenia odbędą się na otwartej przestrzeni, znakomita ich większość zostanie zaprezentowana on-line w czasie rzeczywistym, wiele z nich będzie dostępnych również w wersji dla niesłyszących.
Tak tegoroczną sytuację komentował Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek: „Wiele wydarzeń kulturalnych w tym roku zostało odwołanych, inne zostały przesunięte. Tęsknimy więc za żywym uczestnictwem w kulturze, za spotkaniem, pogłębioną rozmową. Mam nadzieję, że tegoroczny festiwal Miasto Słowa i Nagroda Literacka GDYNIA, przyznawana po raz piętnasty w jakimś stopniu zaspokoją ten głód i tę tęsknotę. Zapraszam wszystkich do uczestnictwa, fizycznego czy zdalnego, w przygotowanych przez nas tak licznych wydarzeniach, do spotkań ze znakomitymi pisarzami, muzykami, artystami. Do zobaczenia w Gdyni w ostatnim tygodniu sierpnia”.
W tym roku wyjątkowo dużo będzie premier i nowości wydawniczych. Z zupełnie nowymi książkami do Gdyni przyjadą Manuela Gretkowska, Mikołaj Grynberg, Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Dorota Masłowska, Marek Niedźwiecki, Krzysztof Varga. Szczególną premierą tegorocznej edycji będzie książka “Prognoza niepogody. Literatura polska w XXI wieku”, która została przygotowana z okazji 15-lecia nagrody. Jest to pierwsza próba podsumowania tego, co w literaturze polskiej ostatnich dwóch dekad było najważniejsze.
Niezwykle ważne będą też spotkania, które bezpośrednio odnoszą się do niepokojów, lęków czy strachów naszych czasów. O nich rozmawiać będą:  Stefan Chwin, Mira Marcinów  i Izabela Morska.  Literacką odtrutką i oddechem będą: sobotnie spotkanie o podróżach z udziałem Manueli Gretkowskiej, Marty Stacewicz-Paixão, Weroniki Wawrzkowicz i Katarzyny Tubylewicz. A na deser rozmowa o  jedzeniu, w towarzystwie Doroty Masłowskiej i autorki “Jadłonomii” – Marty Dymek.
Festiwalowi od kilku lat towarzyszy pasmo filmowe, które bezpośrednio nawiązuje do poruszanych w Mieście Słowa tematów. Kto przyjdzie na spotkanie z Markiem Niedźwieckim, musi zobaczyć “My Generation”. A ci, których interesuje “Książka o śmieciach” i spotkanie ze Stanisławem Łubieńskim,               z pewnością nie zawiodą się na filmie “Zjedz to!” – o tym, ile wyrzucamy żywności. Z kolei Manuela Gretkowska czy Katarzyna Nosowska mogłyby spokojnie zostać kolejnymi bohaterkami filmu “Cała przyjemność po stronie kobiet. Film o Pilchu”, od którego zaczniemy program filmowy, to nasze przypomnienie o wizycie pana Jerzego w Gdyni, całkiem niedawno, bo dwa lata temu.
Festiwal literacki nie może odbyć się bez bardzo dobrych propozycji muzycznych. Najważniejszym koncertem festiwalu będzie sobotni występ zespołu Bisz/Radex, który przygotował również oprawę muzyczną gali. Będą też wydarzenia literacko-muzyczne: autorska interpretacja nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia Marcina Mokrego – wierszy z tomu “Świergot” oraz fragmenty poematu “Sromotny przegryw” w wykonaniu autorki – Adriany Alksnin, w towarzystwie Brunona Jasieńskiego na perkusji.
Ze względu na obostrzenia sanitarne, uczestnictwo w gali wręczenia Nagrody Literackiej GDYNIA będzie w tym roku mocno ograniczone, dlatego organizatorzy zdecydowali się na transmisję tego wydarzenia na Placu Grunwaldzkim.
Festiwal literacki nie byłby festiwalem literackim, gdyby nie towarzyszyła mu księgarnia – w Mieście Słowa jest nią niezastąpiona gdyńska księgarnia Vademecum. Na jej stoisku, przez cały czas trwania festiwalu, kupić będzie można książki nominowanych i gości. Bez względu na listy bestsellerów, trendy, promocje i rabaty, Vademecum ma zawsze książki takie, na jakich na festiwalu najbardziej nam zależy – po prostu dobre. I takich książek, i takich lektur w tym roku państwu życzymy.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Na warsztaty obowiązują zapisy i limit miejsc.
Szczegółowy program dostępny na:
Podaj dalej