Wtorek, 11 czerwca 2024
Patronem jubileuszowej edycji jest Julian Przyboś

Przed nami jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. „To święto literatury, muzyki i teatru, ale też po prostu spotkań i wymiany myśli” – mówi Piotr Duda pomysłodawca i dyrektor festiwalu.

Organizatorzy zapraszają na Roztocze od 4 do 10 sierpnia – pierwszy dzień festiwalu zaplanowano w Zamościu, kolejne nad rzeką Wieprz w Szczebrzeszynie. Patronem jubileuszowej edycji jest Julian Przyboś.

Festiwal Stolica Języka Polskiego przez ostatnich dziesięć lat zbudował społeczność publiczności, ale też partnerów, którzy współtworzą festiwal. To wspólna praca nad zaplanowaniem, finansowaniem i organizacją siedmiu dni festiwalowych, jego stałych pasm, ale też nowych propozycji. W tym roku nie zabraknie Małej Stolicy Języka Polskiego, pasma językowego, pasma patrona, ale w programie zaplanowano też nowe pasma, np.: to pod nazwą „Po sąsiedzku”, które będzie poświęcone twórcom zza wschodniej granicy.

Festiwal to też ważne wydarzenia teatralne. W tym roku organizatorzy zapraszają na prapremierę monodramu „Najdroższy” w wykonaniu Grażyny Barszczewskiej i reżyserii Magdy Umer na podstawie powieści „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego.

– Stolicę Języka Polskiego w Szczebrzeszynie budujemy od 10 lat. Na łące nad Wieprzem powstaje co roku miasteczko festiwalowe, ze sceną główną, Małą Stolica Języka Polskiego, kawiarnią i księgarnia. To siedem dni z literaturą, poezją muzyką i spektaklami. W tym roku przypada dziesiąta edycja – jubileuszowa. Zapraszamy serdecznie do Szczebrzeszyna, na Roztocze do wspólnego przeżywania wszystkich wydarzeń festiwalowych – mówi Piotr Duda, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

12 czerwca o godz. 11 na FB festiwalu transmitowana będzie konferencja, podczas której zostaną ogłoszone główne założenia i program dziesiątej edycji FSJP.

 

 

Podaj dalej
Autor: ET