Wtorek, 8 listopada 2022
Znamy już finałową piątkę nominowanych do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci 2021 roku przyznawaną na Festiwalu Literatury dla Dzieci.
Laureaci tradycyjnie otrzymają statuetkę Ferdynanda Wspaniałego i czek na 20 tys. zł ufundowany przez Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest KBF.
Werdykt zostanie ogłoszony 20 listopada 2022 r. podczas uroczystej gali, która jednocześnie zakończy trwający w Krakowie przez pięć dni Festiwal Literatury dla Dzieci.

Finałowa piątka to:

  • „Beskid bez kitu. Zima”, Maria Strzelecka, Wydawnictwo Libra
  • „Brud. Cuchnąca historia higieny”, Monika Utnik-Strugała i Piotr Socha, Wydawnictwo Dwie Siostry
  • „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”, Agata Romaniuk, Wydawnictwo Agora dla Dzieci
  • „O sołtysie Salomonku i tęczy”, Marcin Szczygielski i Adam Pękalski, Wydawnictwo Bajka
  • „Zefiryna i księga uroków”, Sasza Hady, Wydawnictwo Literackie

Nagroda przyznawana jest od 2016 roku decyzją jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski oraz członków rady programowej Festiwalu – Szymona Kloski i Łukasza Dębskiego.

Gali towarzyszyć będzie folkowy spektakl „Beskid bez kitu” w reżyserii Moniki Babuli i Marii „Mani” Strzeleckiej na motywach książki, która triumfowała w tym plebiscycie dwa lata temu. Młodzież z Uścia Gorlickiego przeniesie nas w tajemniczy i piękny świat Beskidu Niskiego lat 60-tych XX w.

Autor: ET