Poniedziałek, 30 sierpnia 2021

W tym roku Angelus zostanie wręczony już po raz szesnasty. Podobnie jak w roku ubiegłym na autorkę bądź autora zwycięskiej książki czeka wyróżnienie w wysokości 150 tys. zł. Ponadto wszyscy finaliści otrzymają po 5 tys. zł za nominację, z kolei nagroda za przekład wyniesie 40 tys. zł.

Nazwisko laureatki bądź laureata tegorocznej edycji poznamy 16 października podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Będzie to też punkt kulminacyjny trwającego wówczas we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu.

Książki, które trafiły do finału:

  1. Kateryna Babkina, “Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”, tłum. Bohdan Zadura, Warsztaty Kultury (Ukraina)
  2. Petro Jacenko, “Magnetyzm”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy (Ukraina)
  3. Michał Komar, “Skrywane”, Czuły Barbarzyńca Press (Polska)
  4. Siergiej Lebiediew, “Debiutant”, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja)
  5. Sigitas Parulskis, “Ciemność i partnerzy”, tłum. Izabela Korybut-Daszkiewicz, Wydawnictwo Czarne (Litwa)
  6. Wołodymyr Rafiejenko, “Najdłuższe czasy”, tłum. Anna Ursulenko i Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina)
  7. Mirosław Tryczyk, “Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”, Wydawnictwo Znak Literanova (Polska)

Wyboru książek dokonało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.

Przez lata czytelnicy w Polsce żyli tym, kto z rodzimych autorów jako pierwszy otrzyma Angelusa. Do finału trafiały książki m.in. Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka czy Mariusza Szczygła, jednak tym, który jako pierwszy i jedyny z Polski, jak na razie, otrzymał to wyróżnienie, okazał się Maciej Płaza w 2018 (jury doceniło jego „Robinsona w Bolechowie”). Z kole dwie ostatnie edycje to dominacja pisarzy z Półwyspu Bałkańskiego – w 2019 wygrał Georgi Gospodinow (Bułgaria), w 2020 Goran Vojnović (Słowenia). W tym roku szanse na to, że Angelus zostanie w Polsce są zachowane (w finale mamy 2 polskojęzyczne książki), jednak na pewno przerwana zostanie passa książek bałkańskich – z tamtego regionu Europy do finału nie trafił nikt. To co rzuca się w oczy, to tegoroczna dominacja książek ukraińskich (mamy ich aż trzy), co niejako wpisuje się w całą historię nagrody. W końcu to nasi wschodni sąsiedzi wygrywali Angelusa najczęściej (Jurij Andruchowycz – 2006, Oksana Zabużko – 2013, Serhij Żadan – 2015). Z drugiej strony rosyjski pisarz Sergiej Lebiediew, ubiegłoroczny laureat nagrody publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej, znalazł się w finale już po raz trzeci z rzędu. To tyle jeśli idzie o ciekawostki statystyczne, na końcu i tak o wszystkim zadecyduje jury.

A skoro wspomniana była Nagroda Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej – od 2020 wyróżnieniu przyznawanemu w internetowym plebiscycie przez czytelników towarzyszy trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu, które organizuje Wrocławski Dom Literatury. W tym roku plebiscyt ruszy 9 września i zakończy się 15 października. Swój głos będzie można oddać na stronie www.angelus.com.pl.

Na ten sam dzień, co start głosowania w Nagrodzie Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej zaplanowany został też Salon Angelusa z Mirosławem Tryczykiem, traktujący o finałowej książce “Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”. To nowość dotycząca Angelusa – na przełomie września i października do Prozy, klubu Wrocławskiego Domu Literatury zawitają wszystkie autorki i autorzy nominowani w tym roku do Angelusa. Daty tych spotkań niebawem podane zostaną na stronie www nagrody oraz w mediach społecznościowych Angelusa, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław

Operator nagrody: Wrocławski Dom Literatury

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Ola Konopko