Poniedziałek, 13 marca 2023
Zobacz film ze Strefy Autorów

Poznańskie Targi Książki oraz Targi Edukacyjne, które odbywały się razem i w tym samym czasie – od piątku 10 marca do niedzieli 12 marca – odwiedziło 69 795 osób, co jest kolejnym rekordem tego wydarzenia.

– Na tegorocznej edycji Poznańskich Targów Książki było moc atrakcji, bardzo wielu zwiedzających i bardzo pozytywne emocje związane z książką i czytelnictwem, jak też ze spotkaniami z autorkami i autorami. Było ponad 170 wystawców i drugie tyle w sąsiedztwie na Targach Edukacyjnych – przekazał Bibliotece Analiz Marcin Gorynia, dyrektor obu imprez, na ich zakończenie.

– Targi Książki odbyły się w dwóch obszernych pawilonach, a do tego jeszcze mieliśmy dodatkowy pawilon przeznaczony na bezpośrednie spotkania czytelników, a zwłaszcza czytelniczek z ich ulubionymi autorkami. Obserwujemy znaną już dobrze tendencję rozwoju literatury młodzieżowej, czyli Young Adults, kiedy fanki potrafią stać po kilka godzin w kolejkach i skutecznie zablokować wszelkie możliwe ciągi komunikacyjne. Nieskromnie powiem, że stanęliśmy na wysokości zadania, jeżeli chodzi o organizację dodatkowego pawilonu i jednocześnie uniknęliśmy zatorów w innych miejscach. Jednoczesna obecność kilkudziesięciu tysięcy osób robi wielkie wrażenie! – dodał Marcin Gorynia.

Przedstawił też pierwsze zapowiedzi kolejnej imprezy. –  Data jest już znana, będzie to pierwszy weekend marca, czyli od 8 do 10 marca przyszłego roku. Mamy już kilka wniosków odnoszących się do tego wydarzenia, inaczej zorganizujemy pawilony, bo mamy takie możliwości na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zrobimy ładniejsze strefy autorów, będzie więcej miejsca, gdzie będzie można spokojnie coś zjeść i trochę odpocząć. Będziemy starali się udoskonalać rozwiązania, które już mamy. Będzie miejsce do spotkań dla wydawców, a także będzie spotkanie tradycyjnie nazywane Wieczorem Wydawców w mniej formalnej atmosferze. Pracujemy już nad wieloma różnymi rozwiązaniami programowymi, ale teraz nie chcę jeszcze za dużo zdradzić, a do kolejnej edycji mamy przecież jeszcze blisko rok. I oczywiście wszystkich serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału i spotkania w przyszłym roku – zapowiedział Marcin Gorynia.

W tym roku po raz pierwszy na targach zorganizowano strefę dla TikTokerów.

W targach wzięło udział ponad 170 wydawców.  Z czytelnikami spotkali się  m.in. Katarzyna Bonda, Elżbieta Cherezińska, Wojciech Chmielarz, Łukasz Orbitowski, Max Czornyj, Ryszard Ćwirlej, Katarzyna Barlińska (vel Pizgacz vel P.S. Herytiera), Marta Łabęcka, Monika Rutka, Weronika Marczak czy Mateusz Cieślik. Nie zabrakło także pisarzy z zagranicy, jak Carla Montero, Antonio Iturbe i Jaroslav Rudiš.

 

 

Wydawcy podkreślali sukces tegorocznej edycji Poznańskich Targów Książki, dobrą organizację, świetną komunikację z organizatorami, a przede wszystkim bardzo wysoką frekwencję.

Biblioteka Analiz zorganizowała dwa spotkania podczas Poznańskich Targach Książki: 10 marca (piątek) Piotr Dobrołęcki wygłosił wykład „Przed nami piękny rok?”, a 11 marca (sobota), odbył się panel „Nasze drogie książki” z udziałem Waldemara Lipki, prezesa Grupy Kompap, Mikołaja Małaczyńskiego, prezesa Legimi i Piotra Dobrołęckiego. Prowadzenie: Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes Biblioteki Analiz.

 

Więcej o Poznańskich Targach Książki napiszemy w najbliższym wydaniu dwutygodnika „Biblioteka Analiz”.

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. ET